Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Brazilie

Největší stát jihoamerického kontinentu, lákající svou nevšední exotikou i koloritem tvořeným směsicí koloniální kultury a unikátní tropické přírody, byl donedávna obtížně přístupným cílem. Nyní se díky přímým letům z Prahy do rovníkové Fortalezy tento ráj pod jižním křížem stává dostupným i pro méně zkušené cestovatele a to za neobvykle výhodnou cenu. Kromě pobytů v rovníkové Brazílii najdete v letošní nabídce také atraktivní pobytové kombinace v Rio de Janeiru a vyhlášeném přímořském letovisku Buzios.

Nabídka: Brazilie

Oficiální název:

Brazilská federativní republika (República Federativa do Brasil)

Hlavní město:

Brasilia

Časové pásmo:

proti ČR - 4 hodiny

Jazyky:

portugalština, která má trochu odlišnou fonetiku od evropské portugalštiny a v některých částech je obohacena indiánskými a africkými výrazy.

Náboženství:

křesťanství (katolíci 85%), protestanti (11%), dále jsou vyznávány afro-brazilské kulty (především v Bahia)

Zdraví:

Doklad o očkování (mezinárodní očkovací průkaz) se u občanů evropských zemí nevyžaduje, ovšem při cestách do oblasti Amazonky a vnitrozemí vůbec je radno podstoupit očkování proti žluté zimnici (yellow fever), jinak čeští lékaři doporučují očkování proti hepatitidě typu A a B a proti tyfu - týká se zejména dlouhodobějších pobytů. Ovšem při cestě po latinskoamerických zemí vyžadují některé letecké společnosti od cestujících z Brazílie uvedené očkování.

První pomoc v případě nehody poskytují zdarma pouze veřejná nemocničniční zařízení (městská či státní), jejichž kvalita je velmi různorodá. Jinak je nutno, samozřejmě nemá-li turista uzavřeno předem zdravotní pojištění anebo není-li vlastníkem mezinárodní platební karty, která toto pojištění poskytuje, hradit veškeré výdaje za lékařské ošetření v hotovosti. V případě nutnosti hospitalizace je třeba složit předem částku zhruba tří tisíc dolarů nebo předložit platební kartu, garantující úhradu poskytnutých zdravotních služeb. V opačném případě je jedinou možností veřejné nemocniční zařízení, a to i v případě ohrožení života z prodlení.

Důležité upozornění:
Na přelomu roků 2001 a 2002 byly zaznamenány rekordní počty onemocnění horečkou dengue. Onemocnění malárií bylo rovněž zaznamenáno i mimo tropickou oblast Amazonie. Uvedená situace panuje hlavně v letních měsících, což je na jižní polokouli leden - březen. V případě prvních příznaků nemoci tj. horečky, zvracení, průjmů, bolesti kloubů, pokles krevního tlaku se doporučuje ihned vyhledat lékařské ošetření. Dle informace Národní zdravotnické nadace Brazílie (FNS) by začátkem roku 2003 zaznamenán ve federálním státě Minas Gerais zvýšený výskyt žluté zimnice. FNS doporučuje turistům, směřujícím do Brazílie, aby před cestou podstoupili očkování.

Důležité kontakty:

policie: (vojenská) -190
( civilní) - 147
Rychlá lékařská záchranná služba (Pronto Socorro) - 192
Hasiči (Bombeiros) -193
Civilní ochrana (defensa civil) - 199

Další důležité údaje pro Rio de Janeiro:
DEAT (policie pro turisty), Av. Humberto de Campos, 315,Leblon, Rio de Janeiro
tel. (21) 3399-7170-5
3399-7177-9
Delegacia do Aeroporto International de Galeao (letištní policie) - (21) 3398-4752

- Pro oblast Federálního distriktu - Hl. město Brasília
Policie Rio Branco - tel. 061 248 28 82
364 27 99
Diplomatická policie 226 60 22

Pro Sao Paulo:
Delegacia Especial de Aeroporto International de Guarulhos (letištní policie) - 011 - 77119697
Departamento de Auxílio Ao Turista (turistická policie) - 011 - 321 46209

Podnebí:

rovníkový pás, tropický pás, subtropický pás

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C 30 30 30 28 28 27 26 26 27 27 30 28
Průměrná teplota vody °C 27 27 26 25 25 24 24 24 24 25 27 27
Průměrné měsíční srážky mm 158 125 134 102 63 56 51 40 63 80 157 130

Měna:

brazilský real (R$) = 100 centavos. Měna není volně směnitelná. Nedá se spoléhat na možnost platby přímo USD.

Cestovní doklady:

Držitelé diplomatických a služebních pasů obou států nepotřebují od 15.8.1991 vízum k pobytům do 90 dnů. Brazilští občané, držitelé cestovních pasů, mohou na základě jednostranného opatření české vlády do ČR cestovat bez víz, pokud pobyt nepřekročí dobu 3 měsíců. Stejné opatření vstoupí pro českou stranu v platnost, jakmile bude dokončena v Brazílii ratifikační procedura. Je tedy nutné se před cestou informovat na Brazilském velvyslanectví v Praze a zjistit si, jaký je aktuální stav řízení. Zatím je nutné, aby si držitelé cestovních pasů ČR vízum k cestám do Brazílie včas vyřídili (viz níže). K cestě do Brazilské federativní republiky potřebují čeští cestovatelé platný cestovní pas s minimální platností osm měsíců, dvě fotografie 3 x 4 cm, vyplněný formulář žádosti o udělení víza, doklad o převodu příslušné finanční částky za udělení víza (základní sazba 20,- USD za běžné turistické vízum s platností do 30ti dnů) na účet brazilského velvyslanectví v Praze, navíc je nutno předložit zpáteční letenku. U osob bydlících mimo hlavní město se nevyžaduje osobní přítomnost žadatele k vyřízení vízových formalit a žádost lze vyřídit prostřednictvím cestovní kanceláře nebo pověřené osoby. K řízení automobilu na území BFR je potřebný mezinárodní řidičský průkaz. Jelikož tento není opatřen portugalským textem, měl by teoreticky být opatřen doložkou DETRANu (obdoba našich dopravních inspektorátů) včetně překladu - příklad z naší vlastní zkušenosti. Nicméně skutečnost je taková, že zahraniční řidiči v drtivé většině žádnou podobnou doložku nemají, často ani mezinárodní řidičský průkaz, a používají pouze řidičský průkaz země svého původu. Při silniční kontrole je dále třeba předložit dokumenty od vozidla a doklad o zaplacení povinného ručení. Dálniční známky nelze v Brazílii pořídit, na zprivatizovaných silnicích se platí tzv. pedágio neboli dálniční poplatky. Jejich výše činí přibližně tři čtyři reály za osobní automobil a vzdálenost jednotlivých výběrčích stanovišť (stále se snižující) se pohybuje kolem padesáti až sta či více kilometrů.

Vízum a vstupní formality:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Pro osoby bydlící mimo hlavní město je podstatná informace, že k vyřízení vízových formalit není nutná osobní přítomnost žadatele - vízum lze vyřídit též prostřednictvím cestovní kanceláře anebo pověřené osoby. K žádosti o vízum je nutné předložit letenku. Brazilská strana striktně uděluje vízum pouze na takový počet dní, který vyplývá z letenky. Vízum nelze obdržet na hraničních přechodech či na letištích, lze o něj ovšem požádat na kterémkoli brazilském velvyslanectví, nikoli nutně pouze v Praze. Před vypršením platnosti víza lze podat na Federální policii žádost o jednorázové prodloužení jeho platnosti (s řádným zdůvodněním). Vízum lze prodloužit jen o dobu, na jakou bylo vystaveno, nejdéle tedy de facto o třicet dnů. Aktuální sazba za prodloužení víza je 20 reálů, které je nutno složit na příslušný účet v bance - nelze platit v hotovosti přímo na Federální policii BFR. Přihlašovací povinnost za turistu automaticky vyřizuje hotel. Pokud doba pobytu překročí 30 dnů, je turista povinen ohlásit svůj pobyt na Federální policii. Pokud tak neučiní a zažádá si o prodloužení pobytového víza, vystavuje se nebezpečí finanční pokuty či dokonce může být vykázán ze země. Současně je zapotřebí při cestách do okolních států (kromě letecké přepravy) dbát na zajištění výstupního razítka brazilských pohraničních orgánů do cestovního pasu a odevzdání druhé části hraniční průvodky, kterou každý cestovatel obdrží při vstupu do Brazílie. Bez výstupního razítka vznikají obtíže s opětovným vstupem do země, ačkoliv cestovatel disponuje vízem pro více vstupů. Obdobně je třeba vždy vyplnit a nechat si potvrdit hraniční průvodku a zajistit si vstupní razítko do cestovního pasu při vstupu do Brazílie.

Celní a devizové předpisy:

vzhledem k neexistující zoo-fytosanitární dohodě mezi ČR a BFR musí turista žádat o povolení k vývozu zvířat či rostlin do BFR již v ČR české ministerstvo zemědělství a brazilské velvyslanectví v Praze. Hlavní veterinář sídlí v Rio de Janeiro, tudíž v případě dovozu zvířat do BFR je zde turista povinen se zastavit a nechat si dovezené zvíře prohlédnout. Ilegální vývoz rostlinných a živočišných druhů je v současné době přísně trestán - několikaleté tresty odnětí svobody. V Brazílii neexistují omezení ohledně vývozu a dovozu peněz, nicméně je třeba deklarovat částky přesahující 10.000,- USD. Turista nemusí prokazovat, že má dostatek prostředků k zajištění pobytu v zemi. Pokud jde o celní předpisy ohledně dováženého zboží osobní potřeby, turista musí deklarovat pouze předměty v hodnotě vyšší než 10.000,- USD.

Historie:

Území Brazílie bylo osídleno indiánskými kmeny , roku 1500 tam přistál Portugalec Cabral, od roku 1549 je Brazílie portugalskou kolonii. V letech l630-95 vytvořili vzbouřeni černoši republiku Palmaris. V 90. letech 18. st. vzniklo hnuti za nezávislost; qa v roce 1807 uprchl budoucí portugalský král Jan Vl. (1816-26) před Napoleonem 1. do Brazílie. Jeho syn Pedro 1. vyhlásil roku 1822 nezávislost a prohlásil se císařem. Pedro II. (1840 až 1889) byl roku 1889 svržen republikánskou revolucí. 1956-60 byl presidentem J. Kubitschek de Oliveira jež byl českého původu.