Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Čína

Snad žádná jiná země na světě nemá tolik tváří jako Čína – nejstarší stát naší planety, který je kulturní a politickou jednotkou bez přerušení již od druhého tisíciletí př. n. l. Dnešní Čína je rozlohou třetí největší stát světa a počet jejích obyvatel přesahuje jednu miliardu. Čtyři tisíce let kulturního vývoje zanechaly v Číně nepřeberné množství uměleckých památek – paláce, chrámy, pagody, monumentální skulptury či buddhistické plastiky. Základními filozoficko-náboženskými systémy jsou buddhismus, konfucianismus a taoismus. Podle odhadů zde žije 100 miliónů stoupenců buddhismu, 20 miliónů muslimů, 5 miliónů protestantů a 4 milióny katolíků.

Nabídka: Čína Hong Kong

Oficiální název:

Čínská lidová republika

Hlavní město:

Peking

Časové pásmo:

proti ČR + 7 hodin

Jazyky:

čínština(kantonština, mandarin), anglicky se lze domluvit pouze v turistických centrech a hotelech

Náboženství:

ateisté a čínské tradiční

Zdraví:

Zdravotnická zařízení v ČLR požadují hotovostní platbu nákladů za veškerá ošetření občanů ČR, kteří nejsou připojištěni u renomovaných evropských pojišťoven. Ve srovnání s cenami v našem zdravotnictví jsou léčebné výlohy v ČLR vyšší. Doporučujeme se před uzavřením pojistky řádně seznámit s podmínkami pojištění, a především s možnostmi jeho uplatnění v ČLR. Za vhodné považujeme např. "Evropské cestovní pojištění" ( Praha 1, Kozí 5, tel. 21860114, fax 21860100). Dále má ZÚ kladné zkušenosti s pojišťovnami AXA Assistence a World Care. Seznam zdravotnických zařízení je k dispozici na konzulárním odboru Ministerstva zahraničních věcí České republiky či na Velvyslanectví České republiky v Pekingu.

Důležité kontakty:

Policie 110
Požární služba 119
Záchraná služba 120
Informace o tel. číslech 114
Beijing Tourism Administrative Bureau 6515 8844
Přesný čas 117
Předpověď počasí 121

Elektřina:

220 V, doporučuje se přibalit do zavazadla univerzální adaptér, neboť elektrické zásuvky neodpovídají vždy evropskému standardu.

Podnebí:

Na jihu subtropické místy až tropické monzunové klima s vysokými teplotami (průměrná lednová teplota v Kantone 13,5° C, a v červenci 29° C). Na východě teplé mírné, na severu s více chladnějšími zimami. Ve vnitrozemí stepní a pouštní klima s extrémními teplotními rozdíly. V Tibetu je suché a chladné horská klima; průměrná teplota v Pekingu je v červenci 26° C a v lednu -4,° C.

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C 2 7 15 23 28 32 32 29 24 17 2 7
Průměrné měsíční srážky mm 104 82 122 90 78 68 61 68 80 100 104 83

Měna:

juan (Y) = 100 fenů, platební karty jsou přijímány jen v mezinárodních hotelích.

Cestovní doklady:

Při vstupu na území ČLR je občan ČR povinen předložit cestovní pas, platný o 180 dní déle než je předpokládaná doba pobytu. Na území ČLR nelze vstupovat osobními motorovými vozidly bez zvláštního povolení. To lze získat pouze prostřednictvím čínského partnera, který by společně s uživatelem vozidla požádal čínské orgány o povolení vstupu a výstupu předem uvedenou trasou a hraničními přechody. Vzhledem k nerozvinuté silniční síti a velkým vzdálenostem není individuální automobilová turistika v ČLR praktikována.

Vízum a vstupní formality:

Pro občany ČR platí vízová povinnost. Žádost o udělení čínského víza se podává na Velvyslanectví ČLR v Praze na adrese: 160 00 Praha 6 - Bubeneč, Pelléova 18 (tel.224 322 235, 233 028 898)

Formality při podání žádosti o vízum ČLR:
1. platný cestovní doklad
2. vyplněná žádost o udělení víza a přiložené 2 fotografie
3. předložení dokladů relevantních pro požadovaný druh víza
4. v případě cesty za účelem turistiky prokázání dostatečných finančních prostředků na pokrytí nákladů spojených s pobytem
Správní poplatek za udělení víza není hrazen v hotovosti u ZÚ ČLR, ale formou složení požadovné sumy na bankovní účet ZÚ ČLR v Praze. Víza jsou vyřizována za 5 pracovních dnů. Spěšná víza jsou vyřizována za 2-3 pracovní dny, expresní víza tentýž den.

Kategorie víz:
D - trvalý pobyt
Z - pracovní vízum
X - studium a stáže v ČLR
F - výzkum, přednášky, kulturní a vědecko technická výměna
L - turistika, návštěvy příbuzných, krátkodobé obchodní cesty
G - tranzit
C - průvodčí mezinárodních vlaků, posádka letadel a lodí
J-1 stálý zahraniční zpravodajům akreditovaný v ČLR
J-2 krátkodobý zahraniční zpravodaj (novinář)

Po příjezdu do ČLR je možné vízum typu L prodloužit o nezbytně nutnou dobu, je-li žádost doložena odůvodňujícími doklady. Poplatek i rychlost vyřízení žádosti je variabilní podle místa podání žádosti. Žádosti o prodloužení víza jsou v Pekingu vyřizovány během 5 pracovních dní. Překročení délky povoleného pobytu (platnosti víza) je sankcionováno pokutou. Bez platného víza hotely a jiná ubytovací zařízení striktně odmítají poskytnout cizinci ubytování.

Žádosti o dlouhodobý pobyt lze podávat pouze u ZÚ ČLR v zahraničí.

Při vstupu na území „ČLR je cizinec povinen vyplnit formulář “arrival card”. Ve formuláři je od cizince požadováno vyplnění následujících dat:
a) jméno a příjmení
b) národnost
c) č. cestovního dokladu
d) č. čínského víza a místo udělení
e) doprovázející osoby
f) č. dopravního spoje nebo letové linky, kterou cizinec do ČLR přijíždí
g) zaměstnání
h) plánovaná adresa pobytu v ČLR
i) podpis

Při vstupu na území ČLR je každý cizinec povinen také vyplnit formulář o svém stávajícím zdravotním stavu “Quarantine Declaration Form on Entry”. Cizinci, kteří do ČLR přijíždějí z oblastí, ve kterých se vyskytuje žlutá zimnice, jsou povinni předložit potvrzení o skutečnosti, že byli proti této chorobě očkováni. Cizincům, kteří jsou nositeli viru HIV, a dále cizincçm trpícím pohlavní chorobou, leprou, duševní poruchou (?!) nebo otevřenou plicní tuberkulózou není umožněn vstup na území ČLR.

Hotely a ubytovací zařízení vyřizují registraci cizince automaticky na základě předložení cestovního pasu s platným vízem nebo povolení k dlouhodobému pobytu v ČLR. Zdržují-li se cizí státní příslušníci v čínských rodinách nebo u cizích státních příslušníků dlouhodobě pobývajících na území ČLR, mají povinnost se do 24 hodin od příjezdu registrovat na příslušném oddělení policie. Jsou-li cizí státní příslušníci ubytováni u občanů ČLR žijících v odlehlých venkovských oblastech vzdálených od správního centra, je tato lhůta prodloužena na 72 hodin. Na děti do 16 let věku, jsou-li uvedeny v CP rodiče, se přihlašovací povinnost nevztahuje.

Upozornění: Vízum ČLR je rovněž nutné vstupuje-li občan ČR do Čínské lidové republiky z území Hongkong SAR či Macao SAR.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby čeští občané před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky přicestování nezměnily.

Celní a devizové předpisy:

V rámci neobchodního dovozu lze přivážet zboží pro osobní potřebu. Povinná výměna valut není uplatňována. Zajištění finančních prostředků pro cestu do ČLR je nutné prokazovat při žádosti o čínské turistické vízum. Na hraničních přechodech toto opatření není aplikováno. Nelze vyvážet čínskou měnu. Dovoz i vývoz valut je nutné deklarovat. Dovážet lze libovolné množství valut. Vyvážet lze valuty v maximální nominální hodnotě 10000 USD. Při turistických cestách je uplatňován zákaz dovozu ovoce a zeleniny z cizí země a zákaz vývozu starožitností (předměty starší 100 let) a vzácných druhů flóry a fauny.

Historie:

Stát s nejdelší kontinuitou civilizace na světě, je označován jako říše středu. Nejstarší osídlení je z doby před 1,5 mil. – 850 000 lety. První státní útvary Sia, Šang-Jin, v Číně vznikaly od přelomu 3. a 2. tis. př. n. l. kolem řek Chuang-che a Jang’c’. Severní, západní a jižní oblasti dnešní Číny byly osídleny nečínskými kmeny. Od 4. stol. př. n. l. ve velkých státech nastala nová centralizace moci, v roce 221 př. n. l. Bylo území Číny sjednoceno dynastií Čchin (odtud název Čína ve většiny evropských jazyků). Za dynastie Chan bylo území rozšířeno téměř do současných hranic a otevřena cesta na západ (hedvábná cesta). Ve 4. – 6. stol. n. l. severní Čína ovládána státy vytvořenými kočovníky z Mongolska a sibiřských stepí. Ve 13. – 14. stol. Trvala nadvláda Mongolů (Jüan), byly navázány styky s Evropou (Marco Polo). Za poslední národní čínské dynastie Ming se v Číně usazovali evropští obchodníci a přicházeli misionáři. V 17. stol. byla Čína dobyta Mandžuy , a od zač. 19. stol. sílila expanze evropských mocností (opiové války) a Japonska. V roce 1912 byla svržena dynastie Čching a vyhlášena čínská republika. Do roku 1928 byla země rozdělena na soupeřící územní celky, a sjednocena až pod Čankajškovým vedením. V letech 1932 – 45 za japonské okupace severovýchodní Číny (vznikl loutkový stát Mandžusko) a po roce 1937 i dalších oblastí ve východní Číny. V letech 1945 – 49 proběhla občanská válka, která skončila vítězstvím komunistů vedených Mao Ce-tungem; V roce 1949 byla založena ČLR. Čankajškovi stoupenci se usadili na Tchaj-wanu. V květnu 1951 na základě tzv. “mírové smlouvy” připojen Tibet. V 50. a 60. letech proběhla vážná hospodářská a politická krize, která vyústila do občanské války na konci 60. let. V 60. letech docházelo k pohraničním ozbrojeným konfliktem s Indií a SSSR. Od přelomu 70. a během 80. let probíhala hospodářská reforma. K 1.7.1997 přešel pod správu Číny Hongkong jako oblast se zvláštním statutem, a od roku 1999 přešlo pod správu Číny též Macao. Čína je nezávislý stát, republika. Nejvyšším orgánem státní moci a jediným zákonodárným sborem je jednokomorové národní shromáždění.