Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Ekvádor

Ekvádor je jednou z nejmenších zemí Jižní Ameriky, ale bezesporu patří k těm nejzajímavějším. Země v sobě spojuje všechny krásy, které si turisté mohou přát: sněhem pokryté vulkány, věčně zelené lesy i nádherná města. Ve spojení s Galapágami je Ekvádor skutečným klenotem. Název dostal podle své polohy přímo na rovníku (Equator). Galapágy představují pro milovníky přírody opravdovou kuriozitu. Toto souostroví, ležící 1.000 km od pobřeží Ekvádoru, prezentuje ve své divokosti krásu původního života. Nikde jinde na světě nenajdete takové bohatství prehistorické říše zvířat. Na území Ekvádoru se tyčí nejvyšší činná sopka světa - Cotopaxi (5.897 m n. v.).

Nabídka: Ekvádor

Oficiální název:

Ekvádorská republika

Hlavní město:

Quito

Časové pásmo:

proti ČR - 6 hodin

Jazyky:

Španělština

Náboženství:

římští katolíci 94%

Zdraví:

Existují státní a soukromá zdravotnická zařízení s velkými rozdíly v kvalitě poskytovaných služeb ve městech a na venkově. Pro poskytnutí první pomoci a následnou lékařskou péči a ošetření je nutné mít uzavřenou pojistku do zahraničí, jelikož veškeré léčebné úkony se v Ecuadoru hradí okamžitě, a to jak ve státních tak soukromých zařízeních, bez ohledu na to zda se jedná o ecuadorského nebo cizího státního příslušníka.

Důležité kontakty:

Červený kříž /ambulance/ 131
krev /24 hodin/ 582480, 582481
hasiči 102
policie 101

Elektřina:

110 V, 60 Hz střídavého proudu, nutný adaptér

Podnebí:

Navštívit Ekvádor můžete po celý rok. Během El Nina se stávají některé oblasti téměř nedostupné. Pokud se chystáte navštívit Galapágy, najdete tu teplé, ale deštivé počasí, a to od ledna do dubna. Toto období je nejvhodnější pro potápění, které se těší velkému zájmu. Zbytek roku je poněkud chladnější s teplotou vody okolo 20 °C.

Měna:

sucre (S) =100 centávů

americký dolar, nahradil starou devalvovanou ekvádorskou měnu sucre a veškeré platby jsou zde realizovány v USD. Je nutné mít sebou dostatek malých bankovek a mincí, stává se, že některé hotely a obchody odmítají přijímat velké bankovky. Peníze lze směnit na letišti, v bankách a v hotelech pouze ve větších městech. Pro bankomaty jsou použitelné platební karty Visa a MasterCard.

Cestovní doklady:

Vyžaduje se cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců, vízum do 90ti dnů pobytu není zapotřebí. Při vstupu do země se vyplňuje statistický lístek, který je nutno při odjezdu odevzdat. V případě cesty motorovým vozidlem je třeba technický průkaz a řidičský mezinárodní průkaz. Čeští občané vstupující do země si obvykle zapůjčí vozidlo v místních půjčovnách, které mají veškeré dokumenty k dispozici, včetně pojistek, vyžaduje se tedy pouze mezinárodní řidičský průkaz.

Vízum a vstupní formality:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Turistická víza jsou udělována automaticky při vstupu do země, až do 90ti dnů pobytu. Přihlašovací povinnost u turistických víz není. Turistická víza nad 90 dnů jsou udělována rovněž na hraničních přechodech. Při opuštění země leteckou cestou je třeba uhradit letištní poplatek ve výši USD 25,-. Při použití vnitrostátních leteckých linek se platí USD 2,- jako letištní poplatek při všech cestách po Ekvádoru.

Pro pobytová a pracovní rezidentní víza jsou v platnosti jiné předpisy a doporučujeme se obrátit na honorární konzulát Ekvádoru v Praze.

Celní a devizové předpisy:

Veškeré celní předpisy jsou upraveny celním sazebníkem /Régimen Legal Aduanero/, který je průběžně aktualizován. Cestovatel smí do teritoria vstoupit bez problému s veškerými věcmi osobní potřeby do výše 2 zavazadel na osobu a s celním kvantitativním omezením podle běžné praxe na některé výrobky, jako jsou cigarety, lihoviny, víno apod. Další zavazadla jsou obvykle proclívána. Prokazování způsobu nabytí finančních prostředků ani povinná směna valut nejsou vyžadovány. Do země lze přivézt jakékoliv množství finančních prostředků do 10.000,- USD bez omezení, nad USD 10.000 je třeba vyplnit daňovou deklaraci pro statistické účely. V případě investičních prostředků pro podnikání v zemi se vyžaduje registrace u centrální banky Banco Central del Ecuador.
Od zavedení dolarizace ekonomiky země v dubnu 2000 byla vyřazena z oběhu národní měna Sucre a veškeré platby jsou realizovány v USD. Je vhodné mít k dispozici bankovky nižších nominálních hodnot, některé obchody i hotely odmítají přijímat stodolarové bankovky.
Vývoz exotické flóry a fauny z Ekvádoru je přísně zakázán a celními úřady kontrolován.

Historie:

V 15. stol. bylo území Ekvádoru připojeno k incké říši. A v letech 1531 – 1533 bylo dobytoŠpaněly. V roce 1563 se stal Ekvádor součástí místo království Peru. V 2. pol. 18. stol. bylo potlačeno několik protišpanělských povstání. Od roku 1808 probíhala válka o nezávislost, a v roce 1822 byla španělská nadvláda svržena. Nestabilní vnitropolitické poměry byly charakterizovány častými násilnými změnami vlády. Při střídáním civilních a vojenských vlád v letech 1934 – 72 byl pětkrát svržen prezident. V letech 1941 – 42 vedl Ekvádor neúspěšnou válku s Peru, v níž ztratil rozsáhlá území na horním toku Amazonky. Menší konflikty se opakovaly i v letech 1981 a 1995. Po roce 1979 byl obnoven civilní demokratický režim.