Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Francie

Francouzská republika se nachází v západní části Evropy u pobřeží Atlantského oceánu. Součástí Francie je i ostrov Korsika se zvláštním statutem a 4 zámořské departmenty - Guadeloupe, Martinik, Francouzská Guyana a Réunion, dále pak St. Pierre s Miquelonem, Mayotte, Francouzská Polynesie, Nová Kaledonie a Wallisovy ostrovy. Zajímavou částí Francie je mj. tzv. Francouzské středohoří s krasovými jeskyněmi a podzemními říčkami.

Nabídka: Francie

Oficiální název:

Republique Francaise

Hlavní město:

Paříž

Jazyky:

francouzština

Náboženství:

římští katolíci 78%, muslimové 4%

Zdraví:

Český občan má nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči v případě ohrožení života nebo zdraví. Před odjezdem z ČR je třeba si vyzvednout u pobočky zdravotní pojišťovny formulář E111 nebo Evropskou kartu zdravotního pojištění. Ve Francii se lékařské ošetření platí rovnou lékaři, který vystaví potvrzení o ošetření, tzv. "Feuille de Soins". Pro úhradu nákladů je třeba se obrátit s tímto potvrzením na místní zdravotní pojišťovnu (Caisse Primaire d´Assurance Maladie) nebo na příslušnou zdravotní pojišťovnu v ČR.

V případě nemocničního ošetření se nemusí v hotovosti nic hradit, kromě předepsané spoluúčasti:
- lékařské ošetření 30% nákladů
- laboratorní testy 40% nákladů
- léky 35-65% nákladů
- nemocniční péče 20% nákladů nebo 10,67 EUR/den.

Repatriace na území ČR, v případě úmrtí převoz tělesných pozůstatků, není zahrnut do nutné a neodkladné zdravotní péče. Z tohoto důvodu se doporučuje připojištění před cestou do Francie.

Důležité kontakty:

Důležitá telefonní čísla:
První pomoc (SAMU) . . 15
Policie - pohotovostní služba . 17
Požárníci . . . . 18
telefonování na účet volaného do ČR 0800 99 0421

Měna:

1 EUR (euro = 100 centů)

Cestovní doklady:

Občan ČR může od 1.5.2004 vstupovat a pobývat na území kontinentální Francie a ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, v zámořských departementech (Guyana, Martinik, Réunion, Guadeloupe) a na teritoriálním území Saint-Pierre-et-Miquelon, na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Jedná se o všechny typy občanských průkazů, které byly vydávány od roku 1993, tzn. od vzniku České republiky. Při cestě na francouzská zámořská území (Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie, Mayotte, Wallis-et-Futuna a jižní území, tj. ostrovy Crozet, Nový Amsterdam, Saint-Paul a Kerguelen) potřebují cestovní pas platný 2 měsíce po opuštění francouzského území

Při cestě autem je nutný řidičský průkaz, technický průkaz (carte grise) a pojištění (carte verte).

Vízum a vstupní formality:

v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob), a to na základě čl. 18. Smlouvy o založení ES, který stanoví, že "každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států". Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví.

Turistický a studijní pobyt je v kontinentální Francii a zámořských departementech časově neomezený. Pro zámořská území Francie platí bezvízový styk na dobu kratší třiceti dnů. Pro pracovní pobyty a studijní pobyty s možností pracovat je zapotřebí vízum. Občan ČR nemá v rámci turistického pobytu přihlašovací povinnost. Při kontrole nezletilé osoby do 18 let cestující bez doprovodu dospělé osoby mohou vyžadovat francouzské úřady písemný souhlas rodičů s cestou do zahraničí.

Celní a devizové předpisy:

od celních poplatků je osvobozen neobchodní dovoz. Při cestování se psem, kočkou, fretkou: je nutný Evropský pas vydaný a vyplněný veterinářem. Kromě toho musí být zvíře identifikovatelné buď tetováním nebo mikročipem a očkované proti vzteklině. Benzín lze převážet pouze v nádrži auta a v kanystru do množství 10 l.

Dovoz a vývoz zvířat, rostlin, léků (kromě těch, které odpovídají osobní potřebě), zbraní a uměleckých předmětů se řídí zvláštními předpisy. Před cestou je žádoucí rovněž se informovat u francouzského zastupitelského úřadu a případně si vyžádat příslušné povolení.

Historie:

Ve starověku bylo území Francie osídleno Kelty (Galy), jižní Francie Ligury; zároveň zde vznikaly řecké kolonie (Massalia). Od 2. stol. př. n. l. Se stává předmětem římské expanze, v pol. 1. stol. př. n. l. území dobyto Caesarem, který z něho učinil římskou provincii Galii. Vpády germánských kmenů (Franků, Alemanů, Burgundů) vedly ke vzniku barbarských království. Za vlády Karla II. Holého došlo roku 843 k rozdělení říše. Francie se stala jádrem západofranské říše. Smrt Ludvíka V. v roce 987 a nástup Hugo Kapeta jsou považovány za vznik Francie. Vzdor náboženským válkám se Francie v průběhu 16. stol. stala nejsilnější evropskou zemí a rivalem Habsburků. Velká francouzská revoluce v roce 1789 znamenala konec království a nastolení republiky. V roce 1799 je povolán generál Napoleon I. Bonaparte z egyptského tažení a jeho jmenování prvním ze tří konzulů. Francie nesla největší tíhu lidských ztrát za 1. světové války, kdy německá armáda ostřelovala i Paříž. Po přepadení Německem roku 1940 záhy kapitulovala, přičemž sever území okupován, na ostatním území vznikla tzv. vichistická Francie, kolaborující s A. Hitlerem. Po vylodění spojenců v Normandii v červnu 1944 byla osvobozena Paříž. Po 2. světové válce Francie jako jedna z vítězných mocností spravovala okupační pásma v Německu a Rakousku, podílela se na vzniku NATO a stála u počátku evropské integrace.