Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Tato pestrobarevná a různorodá země se rozprostírá na jihu Asie mezi Pákistánem, Čínou a Nepálem na cca 3 287 263 km2. Severní hranice je lemována nejvyšším světovým pohořím – Himalájemi. Indie je tak obrovská a rozmanitá, že tu naleznete od všeho trochu – vysoké hory, náhorní plošiny, písečné pouště, čajové plantáže, tropické deštné pralesy, dlouhé divoké pláže lemované štíhlými palmami. To vše ozdobeno prastarými hinduistickými a budhistickými chrámy. V Indii se téměř před 5000 lety zrodila čtyři významná náboženství – hinduismus, budhismus, džinismus a skihismus. Je to tajuplná země s bohatou historií plnou pohádkových maharádžů, stovek bohů, krásných paláců a chrámů. Bohužel je to také země, kde uvidíte velké bohatství vedle chudoby. Přesto zde potkáte mnoho milých usměvavých lidí. V současné době žije v Indii přes 1 miliardu lidí různých etnických skupin a náboženství vedle sebe. Úřední jazyk je angličtina a hindština, indická ústava uznává ještě dalších 15 místních jazyků.

Nabídka: Indie

Oficiální název:

Indická republika - Republic of India

Hlavní město:

Dillí

Časové pásmo:

proti ČR + 5 hodin

Jazyky:

hindština, angličtina

Náboženství:

hinduismus (81%), islám (11%), křesťanství, sikhismus, buddhismus, džinismus

Zdraví:

Lékařská péče v Indii je celkově na nízké úrovni a nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt jen v největších městech (Dillí, Mumbai, Kalkata apod.). Obecně lze říci, že soukromí lékaři poskytují lepší péči než zařízení státní. Jako nezbytné se jednoznačně doporučuje uzavření cestovního zdravotního pojištění na dobu pobytu v Indii.

Před odjezdem do Indie se doporučuje očkování proti břišnímu tyfu, proti poliomyelitidě a virové hepatitidě typu A, při delším pobytu i proti typu B, popř. proti meningokové meningitidě a japonské encefalitidě. Každý by si měl zkontrolovat platnost očkování proti tetanu. Značné je riziko nákazy malárií (kromě velkých měst a indických států Himáčalpradéš, Džammú a Kašmír, Sikkim). Doporučuje se chemoprofylaxe chlorochinem v dávce 300 mg báze jednou týdně v kombinaci s proguanilem v dávce 200 mg jednou denně. Je také možné pohotovostní samoléčení meflochinem (Lariam).

Velkým problémem cizinců jsou průjmová onemocnění. Zpravidla se jedná o tzv. cestovní průjem, jenž se dostavuje čtvrtý až pátý den po příjezdu do Indie. Pokud po 2-3 dnech neustane, je třeba vyhledat lékaře, neboť by se mohlo jednat o amébózu (včetně jaterního abscesu) nebo baciliární dyzenterii, častá je též lamblióza a na venkově cholera. V období od listopadu do května se zvláště v severní Indii (včetně Dillí a okolí) vyskytuje meningokoková meningitida. Vážným problémem je v Indii vzteklina; vzhledem k značnému riziku nákazy se doporučuje chránit se před volně pobíhajícími psy. V pohraničních oblastech sousedících s Tibetem a Nepálem existuje v době od srpna do listopadu riziko nákazy japonskou encefalitidou, ta se vyskytuje i na nejjižnějším cípu Indie v době od března do května. Místní obyvatelé jsou často nsoiteli různých tropických nemocí, jež jsou přenosné i na cizince (např. horečka dengue). Pobyt v terénu je spojen s nebezpečím uštknutí jedovatými hady. Značné je riziko nákazy HIV. Například v Bombaji je HIV-pozitivních téměř 50% prostitutek a 1% dárců krve. Bližší informace je možno získt na každé hygienické stanici.

Vzhledem k nebezpečí infekčního onemocnění se doporučuje pít zásadně nápoje z uzavřených lahví či krabic. Voda z řek, rybníků i veřejných vodovodů je kontaminována nebezpečnými látkami. Doporučuje se vyvarovat se "sladkostí" prodávaných na ulici, veškeré ovoce a zeleninu pečlivě omývat, nepít nápoje s ledem.

V důsledku záplav, které v červenci roku 2005 postihly bombajskou aglomeraci, se v této oblasti šíří epidemie leptospirózy. Doporučuje se proto před cestou do postižené oblasti konzultovat lékaře a vyhýbat se návštěvě míst se složitou hygienickou situací.

Důležité kontakty:

Policie 102
Záchranná služba 100
Hasiči 101

Elektřina:

Elektrické napětí 240 V, 50 Hz. Dodávka elektřiny je v Indii problém a v některých venkovských lokalitách dosud není vůbec. Napětí často kolísá, proto je k některým elektrickým spotřebičům nezbytný stabilizátor napětí. Výpadky proudu jsou každodenním jevem.

Podnebí:

Na úpatí severních horských pásem je subtropické podnebí, na zbylém území je podnebí tropické a monzunové. Teploty se pohybují mezi 20° - 33°C. Deště jsou velmi nevyrovnané a vlivem monzunových dešťů dosahují místy světových rekordů. Například v Čérápundží ( ve státě Asám) naprší až přes 12 m srážek ročně. Na severozápadě je nedostatek vláhy, neboť sem již nedosahují monzunové deště.

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C 17 23 29 36 39 37 36 34 34 32 28 22
Průměrné měsíční srážky mm 22 21 18 10 19 65 200 198 123 18 6 12

Měna:

indická rupie 1 INR = 100 paisů (Paisa). Povinná výměna valut zde neexistuje. Měnit hotovost mimo banky a registrované směnárny je nelegální, zpravidla se však nijak nepostihuje. Bezproblémová je výměna USD, ostatní světové měny je možné měnit jen ve velkých městech. Cestovní šeky vystavené v USD a veškeré mezinárodní platební karty jsou přijímány většími hotely a některými obchody.

Cestovní doklady:

Ke vstupu do Indie je potřeba cestovní pas ČR opatřený platným indickým vízem. Časová platnost cestovního pasu by měla být alespoň 6 měsíců ode dne vstupu do Indie. Pokud s cestujícím cestuje i nezletilé dítě, které nemá vlastní pas a je zapsáno v pase cestujícího, je nutno, aby indické vízum obsahovalo poznámku, že platí i pro dítě. Cestující starší 6 měsíců, kteří v 6 dnech před vstupem na území Indie navštívili nebo jen tranzitovali přes Afriku, Jižní Ameriku nebo Papuu Novou Guineu, musí předložit platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Cestovateli, který nepředloží toto potvrzení (mezinárodní očkovací průkaz), hrozí bez výjimky až 6-denní karanténa.

Vízum a vstupní formality:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Od 1.5. 2002 mohou občané ČR požádat o indická víza pouze na Velvyslanectví Indické republiky v Praze.

Vyřízení žádosti trvá asi 7 dní. V žádném případě není možné obdržet indické vízum na hraničním přechodu na letišti v Dillí. Upozorňujeme na problémy se získáváním indických víz v Nepálu a na Srí Lance. Pokud plánujete cestu i po okolních státech, doporučujeme si vyřídit již v Praze 6-ti měsíční vízum pro více vstupů - multiple entry.

Prodlužování víz, udělování povolení k pobytu a vydávání nových víz (do nově vystavených cestovních dokladů v případě skončení platnosti, ztráty či odcizení dosavadního cestovního dokladu) provádějí cizinecké úřady, tzv. F.R.R.O. (tj. "Foreigners Regional Registration Office) v Dillí (Level I-II, East Block VIII, Sector I, R.K. Puram, New Delhi Tel: 26175286, 26711074 - budova se nachází v blízkosti hotelu Hyatt - Úřední hodiny: 9.30 - 13.30 a 14:00 - 16.00. O víkendech a svátcích je zavřeno.), Bombaji (Mumbai), Kalkatě (Calcutta) a Madrásu (Chennai). V hlavních městech všech ostatních indických svazových států nebo území tyto činnosti provádějí policejní ředitelství (Police Commissioner\'s Office) a v některých krajských městech (District City) příslušní zplnomocnění policejní důstojníci ve funkci "Senior Superintendent of Police" nebo "Superintendent of Police". K prodloužení platnosti víza je nutno si nejdříve opatřit povolení (Letter of Permission) z Ministerstva vnitra Indie (Ministry of Home Affairs) se sídlem Lok Nayak Bhavan, Khan Market (tel.: -91-11-2469-3334, 2461-2543, 2461-7649).

Na hraničním přechodu je cizinec povinen vyplnit formulář, jehož první část slouží ke statistickým a evidenčním účelům a druhá část jako celní a devizové prohlášení. První část se odebírá u pasové kontroly, druhá část se odevzdá celníkům.

Do některých oblastí v Indii je vstup cizincům zakázán. Je to například oblast kolem indo-pákistánské hranice, některé severovýchodní indické svazové státy, některé přírodní rezervace a vysokohorské oblasti. Do některých oblastí je cizincům povolen vstup s tzv. Restricted Area Entry Permit, jenž je nejlépe obstarat na indické ambasádě či přímo v kanceláři rezidentního komisaře příslušného indického svazového státu. Informace o těchto oblastech, případně povolení ke vstupu, mohou poskytnout zastupitelské úřady Indie ve světě.

V případě, že bylo vízum uděleno na dobu pobytu do 180 dní, má povinnost přihlásit cizince k pobytu provozovatel ubytovacího zařízení. Za tím účelem musí cizinec v případě ubytování vyplnit příslušné údaje požadované rubrikami knihy ubytovaných hostů. Držitel indického víza na více než 180 dní se musí zaregistrovat osobnědo 15 dnů po příjezdu do Indie. Registraci je možné uskutečnit na počkání během úředních hodin úřadů uvedených výše, které prodlužují víza. Registrace pobytu se poznamenává do cestovního dokladu cizince a je důležitá pro pozdější bezproblémové opuštění Indie. Občané ČR, kteří jsou zaregistrováni a nemají indické vízum k více vstupům, musí při opuštění Indie předložit potvrzení tzv. Intended Departure Clearance, které obdrží na F.R.R.O. Akreditovaní novináři mohou toto potvrzení obdržet na letišti. Všichni občané ČR, kteří pobývají v Indii déle než 120 dní za obchodním účelem, by měli požádat o potvrzení o výjimce z daně z příjmu tzv. "Income Tax Clearance Exemption Certificate", a to u finančního úřadu (Foreign Section of Income Tax Department) v Dillí (Indraprastha Estate, tel. 331-6161, linka 1650), Bombaji, Kalkatě nebo Madrásu. Toto potvrzení, resp. potvrzené daňové přiznání, může být požadováno při odjezdu z Indie.

Celní a devizové předpisy:

Cestující musí oznámit dovoz peněz nebo jiných cenností, pokud jejich hodnota přesahuje částku ekvivalentní 5.000 USD v hotovosti či 10.000 USD v cestovních šecích. Oznámení je potřeba učinit písemně na předepsaném formuláři CDF (tzv. "Currency Declaration Form"), který je možno obdržet u celní kontroly. Dovoz indických rupií do Indie je ze zákona zakázán, zpravidla však není nijak postihován. Cizí měna může být vyvezena maximálně v té hodnotě, v jaké byla dovezena. Pokud cizinec vyváží více než 5.000 USD v hotovosti či 10.000 USD v cestovních šecích, musí prokázat jejich dovoz potvrzeným formulářem "Currency Declaration Form". Pro vývoz klenotů ze zlata či stříbra v úhrnné hodnotě přesahující 100.000 INR (tj. cca 88.000 Kč) je nutné získat povolení centrální indické banky "Reserve Bank of India". Vývoz indické měny je zakázán.

Povinná výměna valut neexistuje. Měnit hotovost mimo banky nebo registrované směnárny je protizákonné, zpravidla však není nijak postihováno. Měnit na černém trhu se ale nedoporučuje, zejména ne z místní měny na americké dolary, neboť v Indii obíhá velké množství padělaných dolarových bankovek. Navíc výměna na černém trhu přináší jen nepatrně vyšší hodnotu (cca o 5%), než při úřední výměně valut. Bezproblémová je zpravidla výměna amerických dolarů, ostatní světové měny je možné měnit jen ve velkých městech, u všech peněz v hotovosti platí, že jsou často vyžadovány pouze nové bankovky s ochranným proužkem. Výměna šeků na místní měnu je bezproblémová, v porovnání s hotovostí ale nevýhodná. Je potřeba uschovat si pečlivě potvrzení o směně, může být v některých případech vyžadováno (např. při zpětné směně). Letenky, jízdenky na vlak a některé další služby mohou cizinci zakoupit pouze v USD nebo musí předložit doklad z banky o směně valut na rupie. Výměna z místní měny na cizí měnu v hotovosti není ze zákona povolena, banky a směnárny zpravidla vystavují šeky. Pouze některé z nich (na hraničních přechodech) mají oprávnění k tomu vydat zpět cizí měnu v hotovosti.

Beze cla lze do Indie dovézt věci osobní potřeby a dárky zahrnující: používané věci, fotoaparát či videokameru a maximálně pět filmů, notebook či kufříkový psací stroj, 2 páry brýlí, dalekohled, rádiopřijímač či kazetový magnetofon apod., pokud jsou pro osobní potřebu cestujícího a budou z Indie vyvezeny; dále jiné předměty či dárky v úhrnné hodnotě maximálně 750 INR (tj. cca 700 Kč); v této sumě je zahrnuto maximálně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku a 1 litr alkoholických nápojů. V případě, že se jedná o předměty, jež by mohly být předmětem sporu v případě vývozu z Indie, se vyplatí vyplnit formulář TBRE (tzv. "Tourist Baggage Re-Export Form") a nechat si jej potvrdit celníky. Ostatní věci podléhají clu. Bez vývozního cla lze z Indie vyvézt všechny věci, jež byly do Indie cestujícím dovezeny jako věci osobní potřeby a dále veškeré nakoupené suvenýry. Zakázán je vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než klenoty (na vývoz zmíněného zboží lze získat vývozní povolení od příslušných indických orgánů). Rovněž je zakázán vývoz starožitností starších 100 let, rukopisů a dokumentů starších 75 let.

Historie:

Příchod Árju asi ve 13. stol. př. n. l. zahájil éru kultury védské. Tehdy vznikly nejstarší indické státní útvary mahádžanapady. Asi 500 př. n. l. nastal rozmach Magadhska, poté říše Maurju (šíření buddhismu za krále Ašóky), Šungu, Sátaváhanu, Kušánu. Roku 320 byla založena říše Guptovcu. Roku 712 nastalo dobytí Sindhu vojsky arabského chalífátu, a po roce 1000 proběhly vpády Mahmúda z Ghazny do severní Indie. V roce 1206 založen dillíský sultanát, který obsáhl téměř celé území Indie; jeho vládcové šířili islám. Začátkem 16. stol. nastal příchod Portugalců. Roku 1526 byla Indie dobyta a postupně znovu sjednocena indizovanou dynastií Mughalu v jednu z nejmocnějších říší středověku; největší rozmach nastal za Akbara. Od 17. stol. následovalo pronikání Francouzů a Angličanů. Roku 1763 pařížský mír potvrdil britskou hegemonii v Indii. V roce 1858, po porážce Velkého indického povstání, se Indie stala britskou korunní kolonií, a roku 1877 se královna Viktorie stala indickou císařovnou. V důsledku úporného osvobozeneckého hnutí, vedeného Indickým národním kongresem a osobností M. Gándhího, dosáhla Indická unie nezávislost 15. 8. 1947. Následoval exodus muslimů do Pákistánu a hinduistů do Indie; přesunulo se 10 – 15 mil. lidí. Od 26. 1. 1950 je Indie republikou s převážně kongresovou ústřední vládou. Indie je nezávislý stát, federativní republika, a člen Commonwealthu. Hlavou státu je prezident, volený sborem volitelů.