Itálie
Italská republika se rozkládá převážně na Apeninském poloostrově v jižní Evropě. Povrch země je převážně hornatý, na severu se nacházejí Alpy, které se snižují do Pádské nížiny, dále pak pohoří Apeniny. Pobřeží je málo členité, součástí Itálie je řada ostrovů, především pak Sicílie, Sardinie, Elba a Liparské ostrovy. Nachází se tu řada sopečných masivů s aktivními sopkami. Nejznámější sopkou je Sicilská Etna. Převažuje středomořská vegetace. Jedná se o hospodářsky vyspělý stát s chudším jihem.
Oficiální název:
Nabídka: Itálie
Italská republika
Hlavní město:
Řím (Roma) - 2,8 milionu
Časové pásmo:
stejné jako v ČR
Jazyky:
italština, ale domluvíte se i anglicky, německy či francouzsky
Náboženství:
římští katolíci 86 %
Důležité kontakty:
Důležitá telefonní čísla:
karabiníci . . . 112
policie . . . 113
hasiči . . . 115
pomoc motoristům - autoklub 116
první pomoc . . 118
Podnebí:
podnebí Itálie je velmi různorodé. Vzhledem k velké zeměpisné šířce je rozdílné na severu a jihu země. Střed a jih Itálie se vyznačuje podnebím středomořským se suchým, teplým létem a deštivou zimou. Velký rozdíl je i mezi podnebím na pevnině a na ostrovech, kde panuje klima subtropické.
Měna:
1 EUR = 100 centů
Cestovní doklady:
Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Jako cestovní doklad je možné používat občanské průkazy typu identifikační karty vydané po roce 1993, tzn. od vzniku České republiky. U řidičů se vyžaduje technický průkaz, řidičský průkaz, zelená karta a ověřený překlad českého řidičského průkazu nebo mezinárodní řidičský průkaz.
Vízum a vstupní formality:
V souvislosti se vstupem ČR do EU/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU ( tzv. volný pohyb osob ), a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že “každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států”. Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví. Při pobytu do 3 měsíců platí pouze registrační povinnost pro ubytovatele. Nezletilé osoby mohou cestovat pouze v doprovodu dospělých. Při delším pobytu než 3 měsíce je třeba požádat o povolení k pobytu / carta di soggiorno / na policii v místě pobytu. Při pobytu za účelem zaměstnání je třeba k žádosti o povolení k pobytu přiložit mimo jiné též pracovní povolení.
Celní a devizové předpisy:
Omezení množství platí pro následující kategorie spotřebního zboží:
- 800 ks cigaret nebo 400 ks cigaret o váze 3 g/ks nebo 200 ks doutníků nebo 1 kg tabáku,
- alkoholické nápoje mohou dovážet osoby starší 17 let (10 l alkoholických nápojů s obsahem vyšším než 22%, 20 l alkoholických nápojů s obsahem nepřesahujícím 22 % alkoholu, 2 l lehkých vín ),
- 90 l vín, z toho 60 l šumivého vína
- 110 l piva
Výše uvedená množství jsou považována za obchodní dovoz.
Dovoz benzínu v kanystru je zakázán. Dovoz valut není omezen, vývoz hotovosti je omezen na částku 10.330,- Euro, nad zmíněnou částku je třeba vyplnit prohlášení o dovozu/vývozu peněz.
Historie:
Koncem 2. tis. př. n. l. bylo území osídleno indoevropskými kmeny (Italikové, Illyrové). V 8. stol. př. n. l. bylo doloženo osídlení Etrusky a zároveň jižní Itálii a Sicílii kolonizovali Řekové.
Od 5. stol. př. n. l. se do popředí se dostával starověký Řím, který dovršil sjednocení poloostrova v roce 272 př. n. l.; Ekonomický a politický význam Itálie klesal a po přenesení hlavního města do Konstantinopolu a po rozdělení Římské říše v roce 395 ztratila výsadní postavení.
Jih se fakticky osamostatnil a rozpadl na řadu států, sjednocen byl až Normany okolo roku 1000 a poté spojen se Sicílií do Království obojí Sicílie. Vznikly mnohé městské republiky, které se dočasně sdružovaly (Lombardská a Veronská liga), ale i bojovaly mezi sebou. Ve 14. stol.
V Itálii více než 100 států a státečku. Revoluce v letech 1848 – 49 potlačena, idea sjednocení Itálie však stále sílila; válečná kampaň Sardinského království s francouzskou podporou a zároveň proslulý Garibaldiho pochod v roce 1860 znamenaly vznik Italského království 1861 pod Savojskou dynastií.
V roce 1870 byl proces sjednocení dovršen. Po 1. světové válce zabrala jižní část Tyrol. V roce 1922 po “pochodu na Řím” zvítězil v Itálii fašismus reprezentovaný B. Mussolinim. Ve 2. světové válce na straně Německa. Po válce Itálie ztratila ve prospěch Jugoslávie zázemí Terstu,
přišla o své kolonie a po referendu v roce 1946 se stala republikou. Itálie je spoluzakládající člen NATO.