Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Jordánsko

Jordánsko leží v severovýchodní části Arabského poloostrova, jeho západní cíp se dotýká Rudého moře. Území tvoří náhorní plošina se suchými údolími, která se na západě svažuje k Mrtvému moři a na východě přechází v poušť. Rozloha Jordánska činí 97 740 km2. Celoroční příjemné teplé klima a ideální možnost koupání v Rudém moři najdete v letovisku Aqaba na jihu země. Vegetace je pouštní a stepní.

Nabídka: Jordánsko

Oficiální název:

Jordánské hášimovské království

Hlavní město:

Ammán

Časové pásmo:

proti ČR + 1 hodin

Jazyky:

arabština, domluvíte se anglicky i francouzsky

Náboženství:

islámské - sunnité 92 %; křesťanské 6 %

Zdraví:

Zdravotní pojištění je možné jen v soukromých nemocnicích či u soukromých zdravotních pojišťoven.

Úroveň zdravotnických zařízení je velmi dobrá, běžné ošetření či ošetření v akutních případech je možné prakticky v jakékoli soukromé nemocnici, bývá však poměrně drahé a platba je často požadována předem.

Důležité kontakty:

Kód země: 00962, Ammán 00962 - 6
Policie: 5858151, 4642916
První pomoc: 199
Dopravní nehody: 191/192
letiště - informace: 4452700

Elektřina:

220 Voltů, střídavý proud, zásuvky: kulaté, dva nebo tři kolíky, adaptéry jsou nutné místně

Podnebí:

středomořské klima

Měna:

jordánský dinár. 1 JOD (= 1 000 filsů), přijímány jsou kreditní karty - Visa, MasterCard, American Express a Diners Club

Cestovní doklady:

Ke vstupu do Jordánska je potřeba cestovní pas platný minimálně dalších 6 měsíců opatřený platným vízem. V případě cesty motorovým vozidlem se vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz a technický průkaz vozidla. Pojištění vozidla se platí přímo na hranicích (35,- USD). Mezinárodní očkovací průkaz není vyžadován.

S pasem, kde je otištěno razítko některého hraničního přechodu s Izraelem, není možno vstupovat do žádného jiného sousedního státu (Sýrie, Saúdské Arábie, Iráku), ani do některých dalších arabských států (Libanonu). To platí i v případě, kdy cestovatel projde jordánskou pohraniční kontrolou, ale není - z jakéhokoli důvodu - vpuštěn do Izraele; Jordánsko pak může opustit pouze letecky nebo trajektem do Egypta.

Vízum a vstupní formality:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Vízum je možno obdržet na počkání na letišti a hraničních přechodech za jednotný poplatek JOD 10,- (14,- USD).

Vízum je též možno obdržet v kanceláři jordánského honorárního konzula v Praze za poplatek 660 Kč.

Na jordánském velvyslanectví s působností pro ČR ve Vídni je možno požádat o tyto druhy víz:
a) vstupní, návratné vízum -
b) trvalé vízum s platností na 3 měsíce
c) trvalé vízum s platností na 6 měsíců

Vízum je možno prodloužit až na 6 měsíců u místní cizinecké policie. Při odjezdu ze země se platí tzv. odjezdový poplatek - od 1.7.2002 jednotně 5 JOD na letišti i na pozemních hraničních přechodech.

Přihlašovací povinnost:

Cizí státní příslušníci jsou povinni se registrovat na nejbližší policejní stanici do dvou týdnů od vstupu do země (při pobytu delším než 2 týdny), při pobytu kratším registrace není nutná. Po přihlášení na policii návštěvník získává automaticky povolení k pobytu na 3 měsíce od data vstupu do země, po absolvování krevního testu na AIDS (poplatek 7 JOD) je možno tuto dobu prodloužit o další tři měsíce. Při překročení povolené doby pobytu je nutno zaplatit (na oddělení cizinecké policie nebo na letišti) pokutu - 1,5 JOD za každý nepovolený den.

Celní a devizové předpisy:

Místní měna je jordánský dinár. 1 JOD (= 1 000 filsů) = cca 50 Kč

Bezcelně lze do Jordánska dovézt osobní věci, fotoaparát, 1l alkoholického nápoje, 200 cigaret, domácí zvířata chovaná pro potěšení (psa, kočku apod.)

Do celního prohlášení je třeba zapsat tyto předměty (za předpokladu, že nemají obchodní charakter): filmovou kameru či video kameru, telekomunikační zařízení, osobní šperky a drahé kovy.

K proclení je nutno přihlásit předměty obchodního charakteru.

Je zakázáno dovážet zbraně, střelivo, výbušniny; všechny druhy jedů, všechny druhy narkotik; pornografické publikace a materiály.

Povinná směna valut při návštěvě Jordánska neexistuje. Zbylé JOD je možno před odjezdem opět směnit na volnou měnu.

Historie:

Ve skalním městě Petra sídlili Nabatejci, od roku 105 Římská a byzantská provincie, a v 6. stol. stát Ghassánovcu. V letech 1516 – 1918 bylo Jordánsko součástí osmanské říše. V roce 1922 bylo zřízeno Zajordánsko v čele s emírem Abdulláhem, a v roce 1946 byla uznána nezávislost. Rozšířením o západní břeh Jordánu bylo vytvořeno Jordánské království. Po prohrané šestidenní válce v roce 1967 následovala ztráta území na západním břehu Jordánu ve prospěch Izraele, v roce 1994 byl uzavřen mír s Izraelem. Jordánsko je nezávislý stát, konstituční monarchie. Hlavou státu je král; trůn je dědičný v mužské linii dynastie Hášimovců.