Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Kanada

Kanada je federací deseti provincií a tří spolkových teritorií, konstituční monarchií a parlamentní demokracií. Sama sebe definuje jako zemi dvoujazyčnou (ofic. jazyky jsou angličtina a francouzština) a multikulturní. Z průmyslového hlediska jde o technicky vyspělou zemi disponující rozsáhlými přírodními a nerostnými zdroji. Země má úzké politické a ekonomické vztahy s USA, s níž má dlouhou vojensky nestráženou hranici.

 

Nabídka: Kanada

Oficiální název:

Federativní stát Kanada

Hlavní město:

Ottawa

Časové pásmo:

Oproti ČR – 6 hodin

Jazyky:

angličtina, francouzština

Náboženství:

katolíci 46 %, protestanti 36 %, bez vyznání 12 %

Zdraví:

Mezi ČR a Kanadou neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče a proto by důležitou součástí cest do Kanady mělo být včas uzavřené zdravotní pojištění na celou dobu pobytu. Náklady na lékařské ošetření v Kanadě jsou v porovnání s ČR velmi vysoké. Úroveň péče však v některých aspektech - jako např. dlouhé čekací lhůty v nemocnicích, nemožnost poskytnutí potřebné péče bez uzavření zdravotního pojištění - neodpovídá evropskému standardu.

Důležité kontakty:

- policie, záchranná služba, požáry : 911,

- informace o telef. číslech v provincii, v níž se volající nachází: 411,

- informace o telef. číslech v jiné provincii, než ve které se volající nachází: 1(kód volané provincie) 555 1212.

Elektřina:

120 V (cest. redukce)

Podnebí:

mírný pás a na severu arktický pás

Kanada, TORONTO

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C -2 -1 3 10 18 23 26 26 21 13 4 1

Kanada, QUEBEC

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C -12 -10 -4 3 11 17 21 18 13 7 0 -9

Kanada, ANCHORAGE

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C -10 -7 -3 2 8 11 15 13 9 1 -6 -9

Měna:

Kanadský dolar (CAD) = 100 centů

Cestovní doklady:

Při cestách do Kanady se vyžaduje platný cestovní pas a zpáteční letenka. Doba platnosti českého pasu by se měla shodovat minimálně s dobou pobytu v Kanadě. Doporučuje se však, aby byl občan ČR vybaven cestovním pasem, jehož platnost končí nejméně 1 měsíc po předpokládaném odletu z Kanady. K řízení motorového vozidla při turistických cestách postačuje český platný řidičský průkaz, doporučuje se však používat mezinárodní řidičský průkaz.

Vízum a vstupní formality:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Občané ČR podléhají vízové povinnosti. Turistické vízum /visitor visa/ lze obdržet na Velvyslanectví Kanady v Praze, na hranicích nelze kanadské vízum obdržet. Spolu s vízovou žádostí se předkládá doklad o finančním zabezpečení pobytu v Kanadě, event. pozvání od osoby, která hradí pobyt v Kanadě, doklad o statusu žadatele (zaměstanec, podnikatel, student apod.). Samostatně cestující děti mladší 16 let musejí předložit i notářsky ověřený souhlas rodičů či jiného zákonného zástupce s cestou do Kanady a informace k osobě, která se o ně v Kanadě postará. O podrobnostech dokumentačně náročného vízového řízení doporučujeme se informovat přímo na kanadském zastupitelském úřadě . Pokud český občan žádá o kanadské vízum mimo území ČR - ve třetí zemi (samozřejmě mimo Kanadu, což je vyloučeno) je obvyklé, že kanadský zastupitelský úřad požaduje i doklad o žadatelově oprávnění k pobytu ve třetí zemi. Šance na získání víza ve třetí zemi je však výrazně nižší.

Na území Kanady lze s vízem pobývat až 6 měsíců ode dne vstupu na její území, v odůvodněných případech lze pobyt prodloužit. Kanadský imigrační úředník, disponující širokými pravomocemi, může i přes držení platného víza vstup na území Kanady odepřít či zmíněnou šestiměsíční dobu zkrátit - vyznačením data, do kterého musí návštěvník Kanadu opustit, do cestovního pasu u vstupního razítka (často vyznačením data zpátečního letu z Kanady). Při vstupu na území Kanady se vedle platnosti cestovního pasu a víza posuzuje, zda návštěvník:

- má dobrý zdravotní stav - tzn., že nesmí trpět nakažlivou nemocí, která je snadno přenosná, pro cesty do 180 dnů se nevyžaduje lékařské osvědčení nebo potvrzení. K cestám nad 6 měsíců nebo v případě studijního nebo pracovního povolení je zapotřebí mít lékařské osvědčení, jehož formulář včetně potřebných náležitostí mají k dispozici na všech zastupitelských úřadech Kanady. Osobám, které trpí vážným onemocněním, doporučujeme před odjezdem do Kanady navštívit lékaře.

- nemá záznam v trestním rejstříku - tzn., že osobě, která spáchala závažný trestný čin, může být imigračním úředníkem odepřen vstup do Kanady. V této souvislosti upozorňujeme, že uvedení nepravdivých údajů je porušením imigračního zákona a může mít za následek odepření vstupu na území Kanady. V Kanadě se za trestný čin považuje i řízení pod vlivem alkoholu, sledovány jsou krádeže v obchodech.

- má dostatek finančních prostředků ke krytí nákladů při pobytu na území Kanady. Výše peněžní částky nezbytné ke krytí nákladů není stanovena, lze doporučit cca 100 - 150 CAD na osobu a den, nicméně posouzení dostatečnosti peněžních prostředků je v plné kompetenci imigračního úředníka. Finanční prostředky lze prokázat v hotovosti, cestovních šecícch, kreditních kartách a pod. Krytí pobytu finančními prostředky může být nahrazeno pozváním . Náležitosti pozvání

doporučujeme konzultovat na kanadském zastupitelském úřadě.

Každý návštěvník Kanady může být na letišti nebo jiném hraničním přechodu podroben interview, jehož smyslem je zjistit charakter jeho cesty do Kanady a způsob jejího finančního krytí. Imigrační úředník by neměl mít pochyb o pravdivosti deklarovaného účelu cesty, o jejím časovém omezení. Za návštěvníka může být považován pouze ten, kdo má v úmyslu v Kanadě pobývat přechodně. Pokud se návštěvník neprokáže zpáteční letenkou, dostatečným krytím svých nákladů ani pozváním od kanadského subjektu či jinak zpochybní turistický účel své cesty, může mu být odepřen vstup do Kanady. Po odepření vstupu bude na nezbytnou dobu umístěn do tzv. centra zadržených osob.

Přihlašovací povinnost v Kanadě neexistuje.

Celní a devizové předpisy:

Omezení pro dovoz a vývoz valut a místní měny není, na rozdíl např. od USA, stanoveno. Nicméně se doporučuje v případě dovozu vyšší částky kanadské i jiné měny v hotovosti učinit o této skutečnosti prohlášení u celních úředníků.

Předměty, které podléhají určitému omezení při jejich dovozu do Kanady, lze rozdělit do tří skupin:

1. Předměty zakázané - jako jsou např. předměty představující dětskou pornografii, propagandu nesnášenlivosti a rasové nenávisti, narkotika, padělané peníze či automatické zbraně.

2. Předměty, které lze dovést pouze s povolením kanadských úřadů či potvrzením úřadů zemí, z nichž předměty pochází. Povolovací režim či požadavek na příslušná potvrzení se vztahuje např. na dovoz živých zvířat, rostlin, potravin, zbraní, předmětů kulturní hodnoty apod. (Též viz níže).

3. Kategorie předmětů či zboží, jejichž dovoz je kontrolován co do množství. Spadají sem některé potraviny /hovězí či mléčné výrobky, některé druhy čerstvého ovoce, čerstvá zelenina/ či ohrožená zvířata nebo rostliny.

Osvobození od cel při dovozu zboží se vztahuje na věci osobní spotřeby potřebné pro délku pobytu a částky do hodnoty 750,-CAD. Je možno dovážet cigarety do 200 ks či 50 ks doutníků, alkoholické nápoje do objemu 1, 5 l v přípaadě vína nebo 1,14 l v případě lihovin, nebo maximálně 24 (355ml) plechovek/ lahví piva. Celní sazby při nadměreném dovozu zboží či lihovin se pohybují okolo 30 % z hodnoty zboží.

Je nutné upozornit na přísné omezení dovozu potravin, zejména ovoce a zeleniny, kde se doporučuje dát přednost ovoci sušenému či konzervovanému nebo konzervované zelenině. U některých druhů ovoce či zeleniny, masa a mléčných výrobků je často vyžadováno předem, před vstupem na území Kanady vydané povolení k dovozu. Dovoz některých potravin je zakázán zcela, jako tomu je u jablek, jahod, meruněk či brambor. Uplatňují se i množstevní omezení s tím, že při překročení dovoleného množství lze uložit celní zatížení od 150% do 350%.

Stanovení povinnosti doložit dobrý zdravotní stav dovážené věci se vztahuje i na dovoz zvířat. Např. u koček je nutné veterinární potvrzení že zvíře netrpí vzteklinou. Další náležitosti veterinárního potvrzení se liší v závislosti na tom, zda je kočka dovážena

ze země, kde se vyskytuje vzteklina či nikoli. Je též možné nechat kočku očkovat v Kanadě - poplatek činí 30,- CAD. Obdobně se postupuje při dovozu psů.

Rovněž dovoz rostlin podléhá značným omezením a je nutno jej konzultovat s kanadským zastupitelským úřadem.

Pokud se dováží jakékoli jídlo, rostliny, zvířata/ryby a výrobky z nich, je nutné tyto položky uvést do celního prohlášení, která jsou rozdávána cestujícím na palubách letadel před přistáním v Kanadě. V případě nedodržení předpisů je většinou zboží zabráno a zlikvidováno na náklady návštěvníka a rovněž může být uložena pokuta (pokud porušení předpisů nedosáhne stupně nebezpečnosti trestného činu).

Obecně celní předpisy Kanady odpovídají standardu západních států s výraznějším omezením v oblasti péče o ochranu životního prostředí a zdraví.

Historie:

Část severní Ameriky kolonizovali Britové, část Francouzi. Francie přišla o své državy z velké části prodejem Spojeným státům americkým a z části prohráním války v Quebecu s Velkou Britanií v roce 1690. Několik britských kolonií bylo tak sjednoceno ve federaci v roce 1967. V roce 1982 podepsala britská královna novou kanadskou ústavu, která obsahuje Chartu lidských práv a svobod. Tím se Kanada stal nezávislým státem, leč nadále členem britského společenství národů. A hlavou státu nadále zůstala britská královna Elizabeth II.