Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Katar

Katarský poloostrov ve tvaru palce se vysouvá z východního pobřeží Arabského poloostrova na sever do Perského zálivu. Země je asi 160 km dlouhá a 55 km široká. Terén je celkově plochý, nejvyšší bod je pouze 40 m nad mořskou hladinou. Většina Kataru je tvořena kamenitou a štěrkovou pouští s naprostým minimem vegetačního pokryvu.

Oficiální název:

Nabídka: Katar

Katarský stát

Hlavní město:

Dauhá

Časové pásmo:

proti ČR +2 hodina

Jazyky:

arabština

Náboženství:

muslimové 93%, ostatní 0%

Důležité kontakty:

Policie, Požární sbor, Záchranná služba - 999

Podnebí:

Léto trvá od května do září a v této době se teplota pohybuje kolem 35°C. Vlhkost vzduch může dosahovat až 95%. Zimní měsíce jsou mnohem snesitelnější, ale na jaře se objevují písečné bouře. Přívalové deště, které se objevují v prosinci a lednu často způsobují naprostou neprůjezdnost místních cest.

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C 26 26 28 32 37 38 36 33 33 34 32 38
Průměrná teplota vody C 24 24 24 25 25 27 29 29 27 26 25 24
Průměrné měsíční srážky mm 21 17 0 0 0 18 0 0 0 11 8 28

Měna:

katarský rijál (QAR) =1000 dirhamů

Cestovní doklady:

Občan ČR smí na území Kataru vstoupit s cestovním pasem, kterého platnost je minimálně 6 měsíců ode dne překročení hranic. V tomto cestovním dokladu však nesmí být izraelské vízum. Většina cizinců vstupuje do Kataru přes hraniční přechod na jediném mezinárodním letišti v zemi, čímž se proces kontroly těchto dokladů velice usnadňuje. Pokud občan ČR vstupuje do země silničním hraničním přechodem, musí být vybaven platným mezinárodním řidičským průkazem, který je tolerován pro cizince pobývajícího v zemi na tzv. "visit visa". Tento řidičský průkaz platí pouze po dobu platnosti tohoto víza, tedy na jeden měsíc, maximálně dva v případě prodloužení. Pokud doba pobytu překročí 2 měsíce, musí cizinec požádat o vystavení místního řidičského průkazu (stejně tak se mění "visit visa" na povolení k dlouhodobému pobytu). Místní řidičský průkaz lze získat pomocí překladu domovského řidičského průkazu, který se na katarském ministerstvu zahraničí legalizuje. Ve zcela výjimečných případech dochází k přezkoušení adepta.

Vízum a vstupní formality:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Vízum pro občana ČR musí být zajištěno před vstupem do země, v žádném případě není možné získat vízum na hraničním přechodu bez předchozího vyřízení. Zde platí pravidlo, že bez tzv. “sponzora”, který dotyčného cizince zve a přebírá za něj veškerou odpovědnost pro dobu jeho pobytu v zemi, nelze o udělení víza žádat.

Existují dva způsoby udělení víza:

a) na zastupitelském úřadu Kataru

v Bonnu, pokud sponzor s právem pobytu v Kataru zaslal pozvání s potvrzením o výši příjmu a prohlášením o svém přímém příbuzenském vztahu ke zvané osobě (v případě soukromých cest), anebo prohlášením o pracovním účelu (obchodní cesty a zaměstnání).

Velvyslanectví Státu Katar v Bonnu - tel.: 0049228957520
fax.: 0049228957555

b) v Kataru na imigračním úřadě

se stejnými dokumenty jako v bodě a) - to obvykle vyřizuje přímo “sponzor”, tedy zvoucí osoba. Pozvaný v tom případě cestuje do Kataru pouze s kopií víza zaslanou např. faxem a “sponzor” s originálem víza vyzvedává cestovatele na letišti v Kataru. Všechny letecké společnosti v Kataru tento proces akceptují.

Existuje ještě možnost vyřízení víza prostřednictvím jednoho z pětihvězdičkových hotelů (The Ritz-Carlton, Doha, Doha Marriott Gulf Hotel, Sheraton Doha Hotel atd.), který přebírá roli sponzora za své hosty. Tito jsou ovšem v tomto případě nuceni po celou dobu svého pobytu v zemi setrvat právě v tomto hotelu. Tohoto způsobu nejčastěji využívají různí podnikatelé a obchodníci, kteří přijíždějí do Kataru poprvé, anebo jejich zázemí ještě není dostatečně vybudováno k vyřízení víza s jiným sponzorem.

Přihlašovací povinnost je splněna automaticky, jakmile cizinec s platným vízem překročí hranice, je zanesen do databáze imigračního úřadu, který po celou dobu jeho pobytu velice pečlivě sleduje délku pobytu v zemi. Jednoměsíční “visit visa” je možno prodloužit o další měsíc, ovšem pokud se tak neučiní v dané lhůtě (minimálně 5 dnů před posledním dnem platnosti víza), za každý den bez platného víza se platí penále. Při opuštění země je možné rovněž ze strany místních úřadů vymáhat úhradu veškerých pohledávek, např. zaplacení pokuty za dopravní přestupek atd., protože veškeré údaje tohoto typu se soustřeďují v databázi centrálního imigračního úřadu.

Celní a devizové předpisy:

Díky zásadám vízové politiky (existenci “sponzora”) zcela odpadá povinnost prokazování finančních prostředků potřebných na pobyt v zemi, jelikož toto je splňováno již při žádosti o vízum. Dovoz a vývoz valut není katarskými právními předpisy upraven.

Celní předpisy se shodují v zásadě s předpisy jiných zemí, t.j. dovoz osobních potřeb pro jedince anebo rodinu v přijatelném množství bezcelně.

Dovoz alkoholických nápojů, erotické literatury a videonahrávek je zakázán.

Historie:

V 7. stol. nastala islamizace, a od 17. stol. byl součástí osmanské říše, V letech 1916 – 71 byl Katar britským protektorátem, a od roku 1971 je nezávislý. Katar je monarchie v čele s emírem. Trůn je dědičný v mužské linii dynastie Sání. Pomocným orgánem je Poradní rada, kterou jmenuje emír.