Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Kuba

V posledních letech se Kuba stává rájem, který je vyhledávám lidmi z celého světa především díky překrásným plážím s bělostným pískem, na kterých vyrostla moderní prázdninová střediska s luxusními hotely a dokonalými službami. Kromě pobytu na krásných plážích, Kuba nabízí národní parky a zejména mnoho kulturních a architektonických památek. Pobyt na ostrově Kuba, který je označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů v Karibském moři, je nezapomenutelným zážitkem pro každého

Nabídka: Kuba

Oficiální název:

Kubánská republika

Hlavní město:

La Habana

Časové pásmo:

proti ČR - 6 hodin

Jazyky:

španělština, v turistických komplexech se bez problémů domluvíte anglicky, běžně i německy

Zdraví:

Cizinci jsou ošetřováni v kvalitní nemocnici ”Clinica Central Cira García”. Ošetření není poskytováno bezplatně, za konzultaci praktického lékaře se platí 25,- USD. Ve větších turistických střediscích jsou obdobné nemocnice pro cizince. Samozřejmě je vhodné uzavřít na cestu zdravotní pojištění - finanční náklady na léčbu a medikamenty na Kubě jsou srovnatelné s náklady ve vyspělých průmyslových zemích. Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče platí recipročně pouze pro pracovníky diplomatických misí a je v současné době předmětem jednání obou stran, konzultují se formy plnění této dohody v souvislosti s placením některých lékařských výkonů a léků.

Důležité kontakty:

První pomoc 55-1185,55-1584,55-1585
Nemocnice ”Clínica Central Cira García” 204-2811 až 14
Kardiovaskulární ambulance 40-5093, 40-5094
Mezinárodní klinika na Varaderu ”Clínica Internacional Varadero” (056)66-7226
Letiště José Martí (inf. o mezinárodních linkách) 33-5777

Policie 867 7777
Hasiči 867-5555
Panataxi 55 5555

Některé hotely:
Hotel Habana Libre 33-4011
Hotel Copacabana 2041037
Hotel Meliá Cohiba 33 3636
Hotel Nacional de Cuba 33 3564

Půjčovny aut:
MICAR 204-7777
PANAAUTOS 8811413
CUBACAR 332-277

Mezinárodní hovory do ČR: 119 -420 - kód města (např. Praha -2) - číslo volaného

Elektřina:

Napětí v kubánské elektrické síti je většinou 110 V / 60 Hz, stejné, jako v severní Americe. Novější hotely ale již operují na 220 V, zásuvky jsou ploché a proto je ve většině případů nutný adaptér. Upozorňujeme, že recepce hotelů nejsou adaptéry vybaveny a proto je nutné přivést si svůj. Na Kubě sou velmi časté výpadky el. proudu.

Podnebí:

Tropické se suchým obdobím od prosince do března. Průměrná teplota je v Havaně v lednu 22 stupňů a 27 stupňů v srpnu. .

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C 24 24 25 26 27 28 28 28 28 28 25 26
Průměrná teplota vody °C 25 25 25 25 26 27 28 28 28 29 25 26
Průměrné měsíční srážky mm 71 46 46 58 119 165 124 135 150 173 71 58

Měna:

oficiální měnou je kubánské peso (Peso Cubano), další měnou je směnné peso, které má stejnou nominální hodnotu jako USD, ale platí pouze na ostrově. V turistických komplexech můžete běžně použít USD, EURO je přijímáno pouze ve Varaderu. Použití platebních karet je velmi omezené, na ostrově nejsou bankomaty.

Cestovní doklady:

Platný cestovní pas (doba platnosti minimálně do opuštění Kuby), při vstupu do země cestující vyplňuje malý vstupní formulář; kopii, která mu zůstává, musí bezpodmínečně předložit při opuštění země, formulář je na hranici přísně vyžadován. V případě ztráty lze s určitým časovým prodlením (ověřování totožnosti turisty v centrální evidenci) získat nový. Při odletu ze země musí každý cestující povinně zaplatit letištní poplatek (25,- USD za osobu). Kubánské úřady neuznávají argumentaci, že byly letištní poplatky zahrnuty v ceně letenky. Motorové vozidlo: pro zapůjčení motorového vozidla stačí český řidičský průkaz (platí po dobu 180 dnů pobytu na Kubě, poté je nutné zažádat o místní řidičský průkaz - pouze formalita, není nutné žádné přezkoušení z pravidel silničního provozu)

Vízum a vstupní formality:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Turistická víza: 19. ledna 2000 přestala platit bezvízová dohoda mezi ČR a Kubou a od tohoto data potřebují čeští turisté k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje Kubánský konzulát vízum ve formě turistické karty, která stojí 630,- Kč. Tato karta může být vyřízena v rámci turistického pobytu přes cestovní kancelář. Turistická karta opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 30 dnů a může být prodloužena na Kubě na cizinecké policii o dalších 30 dnů, poplatek činí 25,- USD. Jedná-li se o cestu za jiným účelem naž turistickým, je nutno podat žádost o udělení víza na konzulárním oddělení ZÚ Kuby v Praze (cena cca 35,- USD).

Víza pro novináře: platí zákaz výkonu činnosti bez akreditace - novináři musí obdržet pracovní vízum D-6 (obvykle stojí 50,- USD, ale vzhledem k bezvízovému styku, ZÚ Kuby v Praze v minulosti víza vydával zdarma), poté se musí novináři akreditovat ve Středisku mezinárodního tisku v Havaně (CPI - Centro de Prensa Internacional, musí předložit průkazku, nahlásit místo pobytu, cena 60,- USD). Získání víza trvá často velmi dlouho (i půl roku a více), kubánské úřady sledují zahraniční tisk a registrují novináře píšící o Kubě ”hanlivě”. Tito poté vízum, jehož vydání povoluje havanské CPI, nemusí obdržet. Stejně tak jako novináři, kteří v minulosti psali o Kubě s použitím materiálu získaného během svého turistického pobytu a tedy bez ”povolení k práci”.

Přihlašovací povinnost: ve vstupním formuláři, který cestující obdrží ihned při vstupu do země, se uvádí i místo pobytu v zemi - pokud cestovatel neuvede zajištění pobytu, kubánské úřady ho budou nutit zaplatit min. 3 noci v hotelu, někdy hotel i předem určují. V případě ubytování v soukromí platí přihlašovací povinnost, kterou zajišťuje majitel domu (bytu). Za nesplnění přihlašovací povinnosti jsou kubánští občané tvrdě postihováni (síť ”domovních důvěrníků” zajistí, že se o ubytovaném turistovi policie brzy dozví). V případě ubytování v hotelu turistu ohlašuje provozovatel. S přihlašovací povinností a snahou kubánských úřadů ”mít každého cizince pod kontrolou” souvisí i problémy se stanováním či nocováním pod širým nebem - kubánské úřady tento druh turistiky nepovolují.

Celní a devizové předpisy:

Všichni cestující mají právo dovézt nové předměty a zboží, jež není určeno k obchodování, v hodnotě 1000.00 USD . Výše celního poplatku je 100% deklarované hodnoty, s odečtením 100.00 USD. Tohoto práva může být využito pouze jednou v roce. Platí přísný zákaz dovozu potravin a zbraní. Platí zákaz dovozu videa, přehrávače DVD, satelitních antén, bezdrátových domácích telefonů, satelitních přístrojů. Není problém si dovést obyčejný mobilní telefon.Živá zvířata musí mít příslušný certifikát. Koncem roku 1997 vstoupily v platnost nové, přísnější celní předpisy, které (vzhledem k nedostatku elektřiny na ostrově) neumožňují dovoz energeticky náročnějších elektrických spotřebičů - především mikrovlnných trub, ohřívačů, videí, atd.

Zboží osvobozené od celních poplatků a daní:
- věci osobní potřeby (ošacení, obuv, toaletní a mycí prostředky v rozumném množství odpovídajícímu době pobytu),
- další předměty jejichž hodnota nepřesahuje 100.00 USD, kromě osobních předmětů je možno dovézt až 10 kg léků,
- dále cestující starší 18 let mohou dovézt 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 gramů tabáku, a 3 litry vína nebo jiných alkoholických nápojů.

Zákaz dovozu se vztahuje na:
- drogy, omamné a psychotropní látky, vyjma těch jež cestující přiváží podložené patřičným lékařským předpisem k osobnímu použití,
- krevní deriváty,
- pornografické časopisy, předměty a zboží,
- výbušniny,
- lehká motorová vozidla a motory.

Speciální předpisy platí pro:
- zbraně, munice k nim, bodné a sečné zbraně,
- územní radiokomunikační stanice a přístroje,
- biologické a farmaceutické výrobky živočišného původu a/nebo pro veterinární použití,
- exempláře flóry a fauny a jejich části v jakékoli formě,
- potraviny pouze v průmyslově vyrobených a hermeticky uzavřených konzervách.

Speciální předpisy upravující dovoz zděděného majetku, předmětů obsahujících ušlechtilé kovy a drahé kameny a valut: - v případě, že cestující doveze krátkodobě předměty jejichž hodnota převyšuje 5000.00 USD, musí vyplnit pro celní orgány Prohlášení o hodnotě, jež je třeba předložit při odjezdu ze země jako průkazný dokument takového dovozu. jestliže cestující při svém odjezdu uvažuje o vývozu hodnoty převyšující 5000.00 USD musí při svém příjezdu na Kubu deklarovat celkovou dovezenou hotovost. Nedeklarované předměty, předměty nepravdivě deklarované a předměty jejichž hodnota přesahuje 1000.00 USD jako maximální povolená hodnota, mohou být zadrženy nebo zabrány a cestující může být trestně stíhán. Povinná výměna valut a prokazování zajištění finančních prostředků pro pobyt a vycestování ze země na Kubě není.

Historie:

byla původně osídlena indiánskými kmeny (Siboneji, později Tainy). V roce 1492 zde přistál Kryštof Kolumbus, poté byla Kuba kolonizována Španěly. Domorodé obyvatelstvo bylo vyhlazeno a nahrazeno otroky. V letech 1717 a 1721 proběhla neúspěšná protišpanělská povstání, v 19. stol. nastal odpor proti španělské vládě sílil. V letech 1868 – 78 a 1895 – 98 proběhly války za nezávislost. Za americko-španělské války v roce 1898 byla Kuba okupována americkými vojsky, a v roce 1902 získala nezávislost. Od roku 1956 probíhala partyzánská válka, v roce 1959 byl svržen prezident F. Batista a moci se ujala revoluční vláda v čele s F. Castrem; a nastolila represivní komunistický režim. V roce 1961 byl poražen pokus o invazi protikomunistických povstalců. V říjnu 1962 hrozila karibská krize přerůst v celosvětový konflikt. Rozpad světového komunistického bloku na přelomu 80. a 90. let znamenal konec hospodářské podpory Kuby, v současnosti probíhá na Kubě ekonomická krize.