Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Finsko

Kyperská republika leží na ostrově Kypr ve východní části Středozemního moře. Povrch ostrova je z velké části hornatý. Na ostrově se nacházejí stálezelené porosty. Jedná se o relativně vyspělý stát s nízkou negramotností.

Oficiální název:

Kyperská republika

Nabídka: Kypr

Hlavní město:

Nikósie - (Levkósie)

Časové pásmo:

proti ČR + 1 hodina

Náboženství:

křesťanství

Zdraví:

Platí bilaterální dohoda o bezplatném poskytování lékařské péče pro občany ČR, vztahuje se však pouze na případy první pomoci. Za lékařskou pomoc poskytovanou soukromými lékaři a dentisty, která je na dobré úrovni, se platí. Před cestou se proto doporučuje uzavřít v ČR pojištění. Lékařská péče je na slušné úrovni.

Důležité kontakty:

policie, první pomoc, hasiči:112
informace: 125
ČSA (zastoupení kyperskou cestovní kanceláří Louis): 22667767-8

Elektřina:

220V

Podnebí:

Středomořské s dlouhými a horkými léty a teplými vlhkými zimami, průměrná teplota od 10°C v lednu do 28°C v srpnu. Díky své poloze má Kypr jedny z nejzdravějších klimatických podmínek na světě a může se pochlubit více než 300 slunečními dny v roce. Nejteplejší vzduch bývá v sprnu. Průměrná teplota 32,5°C. Moře je nejteplejší v září. Průměrná teplota 23,8°C .

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C 17 17 19 23 26 30 33 33 30 28 22 18
Průměrná teplota vody °C 16 15 17 20 21 25 26 28 28 27 21 19
Průměrné měsíční srážky (mm)         4 0 0 0 10 166    

Měna:

CYP - kyperská libra = 100 centů

Cestovní doklady:

Občan ČR může od 1.5.2004 vstupovat a pobývat na území členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Jako cestovní doklad je možné používat občanské průkazy typu identifikační karty vydané po roce 1993, tzn. od vzniku České republiky.

Motoristé mohou při svých krátkodobých pobytech používat platný mezinárodní řidičský průkaz. Při cestě vlastním automobilem je nutné předložit rovněž platný technický průkaz, přičemž maximálně povolená doba provozu vozidla na území Kyperské republiky činí 3 měsíce. Vyžadována je rovněž tzv. zelená karta.

Vízum a vstupní formality:

V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob), a to na základě čl.18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že "každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států". Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví.

Ke vstupu do Kyperské republiky slouží dvě mezinárodní letiště v Larnace a v Pafosu (pro charterové lety) a přístavy v Limassolu a v Larnace. Přihlašovací povinnost neexistuje. Vstup na území Kypru přes letiště a přístavy na území nekontrolovaném vládou (tj. území tzv. Severokyperské turecké republiky) je i nadále považován za nelegální, nebude už však trestán uvězněním. Turisté se na přechodech z jižní do severní části mohou prokazovat pouze národním občanským průkazem. Severokyperská strana již nevyžaduje vyplnění žádostí o "víza".

Celní a devizové předpisy:

Bezcelně lze do Kyperské republiky dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 1 litr lihovin, 2 litry vína, 0,6 l parfému a jiné předměty do hodnoty 100,- CYP. Povolení k bezcelnímu dovozu tabákových výrobků a alkoholických nápojů neplatí pro osoby mladší 17-ti let. Platí absolutní zákaz dovozu střelných zbraní, vystřelovacích nožů, dýk, pirátských CD a audio-videokazet, mléka a mléčných výrobků, masa, rostlin, zvířat. Dovoz domácích zvířat podléhá přísné veterinární kontrole, přičemž zvířata jsou držena v několikatýdenní karanténě. Dovoz domácích zvířat na Kypr, byť i na kratší dovolenou, se proto nedoporučuje. Vývoz starožitností bez povolení Kyperské archeologické služby je přísně zakázán. Pro dovoz domácí i zahraniční měny není uplatňováno žádné omezení, částku nad 1000,- CYP (případně ekvivalent v jiné měně) je třeba na celnici deklarovat. Exportovat lze hotovost deklarovanou při příjezdu. Bez předchozí deklarace je možné vyvézt až 1000,- CYP (nebo ekvivalent v jiné měně). Kyperská měna není konvertibilní, v obchodech a restauracích lze platit jen kyperskými librami, zahraniční valuty nejsou přijímány.

Historie:

Ostrov je osídlen již 8 000 roků př. n. l. Na konci 2. tis. př. n. l. nastala řecká kolonizace, postupně byl ostrov okupován Foiničany, Egypťany, Asyřany a Peršany. Kypr byl připojen k říši Alexandra III. Velikého, od roku 58 př. n. l. Byl pod správou Říma, od roku 338 n. l. náležel k Byzantské říši a roku 1191 byl dobyt křižáky. Roku 1489 byl postoupen Benátkám, roku 1571 byl okupován Turky, od roku 1878 pod britskou správou. Roku 1960 byla vyhlášena nezávislost; záhy nastaly nacionalistické rozbroje mezi etnickými řeky a Turky. Roku 1974 turecká armáda obsadila severní část ostrova a vznikla Severokyperská turecká republika. V současnosti jsou obě části neprodyšně odděleny bez vzájemné komunikace. Hlavou státu je prezident.