Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Maroko

Země plná kontrastů s moderními letovisky na břehu moře, která se střídají s královskými městy navozujícími atmosféru z pohádek tisíce a jedné noci. Prastará kultura je zarámována do panoramatu nádherné exotické přírody, které dominuje impozantní pohoří Velkého Atlasu s vrcholy pokrytými sněhem nebo překrásné scenérie písčitých dun a oáz na Sahaře. Přátelská mentalita místních obyvatel umožňuje prožití klidné dovolené na březích Atlantického oceánu pokrytých plážemi s jemným pískem. Marocká kuchyně je velmi rafinovaná a vytříbená v přípravě delikatesních ryb, šťavnatého masa, zeleniny či sušeného ovoce a vzácného aromatického koření. Proslulá tržiště s nepřeberným sortimentem zboží a suvenýrů všeho druhu činí z Maroka jeden z nejlákavějších nákupních rájů Afriky. Maroko je ideálním cílem pro cestovatele, kteří chtějí pobyt na pláži obohatit zajímavými výlety za exotickým muslimským koloritem prastarých královských měst nebo poznat překrásné přírodní scenérie s horskými hřebeny a pouštěmi.

Nabídka: Maroko

Oficiální název:

Marocké království (Al-Mamlaka al-Maghribíja)

Hlavní město:

Rabat -Salé 1,564.000 obyvatel

Časové pásmo:

proti ČR v letních měsících – 2 hodiny

Jazyky:

arabština, francouzština, anglicky se lze domluvit, i když chvílemi z obtížemi

Náboženství:

islám (95%), křesťanství (4%), židovství

Zdraví:

Podle dohody, uzavřené mezi Českou republikou a Marockým královstvím, poskytují státní zdravotnická zařízení v Maroku nezbytné první lékařské ošetření českým turistům zdarma. Vybavení a úroveň těchto zařízení však vyhovuje pouze základnímu ošetření. Ve vážnějších případech je vhodnější vyhledat lékařskou pomoc na specializované soukromé klinice, kde se náklady na jeden pobytový den pohybují kolem 100,- USD. Z tohoto důvodu se doporučuje českým turistům, aby před svou cestou do Maroka uzavřeli speciální zdravotní pojištění pro zahraničí.

Důležité kontakty:

policie 19
královské četnictvo 177
hasiči, rychlá lékařská pomoc 150

Rabat: záchranná služba (pro případ havárie) 037 737373
lékařská služba SOS 037 20 20 20

Cacablanca: lékařská služba SOS 022 444444
záchranná služba (pro případ havárie) 022 905050

Western Union 022 208080

Elektřina:

220 V

Podnebí:

Podnebí Maroka je příjemně teplé, ideální doba na návštěvu jsou měsíce duben, květen a říjen.

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C 10 11 13 15 19 23 26 26 24 20 15 12
Průměrná teplota vody °C 16 16 18 18 17 21 25 24 24 22 20 18

Měna:

1 dirham(MAD nebo dh)=100 centimů, Směna se provádí ve směnárnách, na recepcích v hotelích, v bankách a na letišti.

Cestovní doklady:

Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 6 měsíců od vstupu na marocké území. Při cestách vlastním motorovým vozidlem předkládá řidič také řidičský průkaz a platné doklady k vozidlu, tj. technický průkaz a doklad o zaplacení povinného ručení (tzv. zelenou kartu). Povolení k užívání vozidla na marockém území je udělováno na dobu maximálně 6 měsíců. Po uplynutí této lhůty musí být vozidlo zaregistrováno na Ministerstvu dopravy Maroka.

V případě použití zapůjčeného vozidla je žádoucí být vybaven ověřeným potvrzením o zapůjčení vozidla. V opačném případě motorista riskuje značné průtahy na hraničním přechodu, neboť se vystavuje podezření, že může jít o vozidlo odcizené.

Pro cestu do Maroka není třeba speciální očkování a mezinárodní očkovací průkaz není při vstupu do Maroka vyžadován. Pouze v případě cesty do odlehlých oblastí se doporučuje očkování hepatitis A, B a tyfus.

Vízum a vstupní formality:

Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum na dobu nepřesahující dobu pobytu 90 dnů. Zrušení vízové povinnosti pro občany ČR je v platnosti od 1.1.2005 bez rozlišení účelu pobytu. Občané ČR musí být pro pobyt vybaveni přiměřenou částkou finančních prostředků s ohledem na předpokládanou délku a účel pobytu. V případě, že občan ČR hodlá v rámci pobytu do 90 dnů vykonávat na marockém území výdělečnou činnost je povinnen si předem obstarat od marockého ministerstva práce pracovní povolení.

Pro dlouhodobý pobyt v Maroku je nutné zažádat o vystavení osobního identifikačního dokladu, po výjezdu a návratu do Maroka je nezbytné požádat o reentry víza.

Přihlašovací povinnost v Maroku plní hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení. Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu Maroka, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Celní a devizové předpisy:

Marocké celní předpisy dovolují bezcelní dovoz oblečení, předmětů osobní potřeby, filmů, tabákových výrobků a potravin (vč. alkoholu) v množství přiměřeném délce pobytu. Rovněž v případě léků musí druh a množství odpovídat osobní spotřebě.

Dovoz zbraní (včetně sečných a bodných) není do Maroka bez příslušného povolení dovolen. Dovoz domácích a jiných zvířat je podmíněn mezinárodním očkovacím průkazem s platným očkováním proti vzteklině a se záznamem o provedení veterinární prohlídky, jejíž datum nesmí být starší než 3 dny.

V případě vývozu jsou kontroly zaměřeny zvláště na držení a přepravu drog. Naprostý zákaz platí pro vývoz veškeré fauny a flóry.

Marocké předpisy nestanoví povinnou výměnu valut. Dovoz valut do výše odpovídající 5.000,- marockých dirhamů (MAD) není třeba deklarovat. Zpětná výměna marockých dirhamů na valuty je možná pouze ve směnárně na letišti po předložení dokladu o směně, avšak nejpozději do 30 dnů od data směny.

Marocké celní orgány mají právo ověřit u přijíždějících turistů jejich finanční zajištění pro pobyt v Maroku a pro vycestování ze země. Za minimální částku se zpravidla považuje 20,- USD na osobu a den, konkrétní suma však závisí na konkrétních okolnostech konkrétního cestovatele. Důkazem finančního zajištění turistického pobytu v Maroku je hotovost, šeky nebo kreditní karty, popř. hotelový voucher.

Historie:

Od 2. tisíciletí. př. n. l. bylo osídleno Berbery, v 9. – 3. stol. př. n. l. byly zakládány fénické kolonie  a roku 42 n. l. byla zřízena římská provincie Mauretánie Tingitana (Volubilis). V roce 429 proběhla invaze Vandalů, roku 523 proběhla byzantská okupace. Od 8. století nastává islamizace. Tyto dynastie sídlily ve čtyřech královských městech (Fás, Marrákeš, Rabat, Miknás). Od 15. století o získání marockého území usilovaly koloniální velmoci, v 19. století zejména Francie a Španělsko. Po marockých krizích v letech 1912 – 56 následoval francouzský a španělský protektorát. Od roku 1943 je v čele boje za nezávislost strana Istiqlál . V roce 1956 vyhlásilo Maroko samostatnost, od roku 1962 je konstituční monarchií.

Celní a devizové předpisy: