Namibie
Vzdálená Namibie nepatří k zemím, které jsou zapsány v našem povědomí jako země lákající nás svými půvaby k návštěvě. Při vyslovení jména Namibie si většina z nás představí pouze nepříliš osídlenou nehostinnou zemi kdesi v Africe. Přitom Namibie nabízí tolik atraktivních zajímavostí a nádherných přírodních scenérií, že bychom je jinde těžko hledali.
Nabídka: Namibie
Oficiální název:
Namibijská republika
Hlavní město:
Windhoek
Časové pásmo:
proti ČR +3 hodiny
Jazyky:
angličtina (úřední, 7%), afrikánština, němčina
Náboženství:
protestanti (62%), katolíci (20%), animisté
Zdraví:
Doporučuje se očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B, žluté zimnici a tyfu. Nebezpečí malarie je v oblasti Etosha, Ovambu a Caprivi.
Zdravotnictví je na poměrně slušné úrovni, doporučuje se uzavření pojištění léčebných výloh.
Důležité kontakty:
záchranná služba a ambulance ve Windhoeku: (061) 211111
ve Swakompundu: (061) 405731
v Keetmanshoopu (0631) 23388
ve Walvis Bay (0642) 5433
v Tsumebu (0671) 21056
Policie 10111
Podnebí:
Nejlepší dobou pro návštěvu Namibie je období sucha od března do října, kdy vládne slunné počasí a téměř neprší. Horkým měsícům od prosince do konce únoraje lepší se vyhnout, protože vedro je opravdu nesnesitelné. To platí hlavně pro poušť Kalahari, která zabírá velkou část Namibie. Pobřeží je příjemnější, ;díky chladnějším mořskýn větrům.
Měna:
namibijský dolar = 100 centů
Cestovní doklady:
Cestovní pas s platností přesahující dobu pobytu v Namibii nejméně o 6 měsíců, platné namibijské vízum a zajištěná doprava z Namibie. Při vstupu a výjezdu ze země je nutno vyplnit hraniční průvodky.
Pro řízení automobilu se vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz.
Vízum a vstupní formality:
Víza vystavují zastupitelské úřady Namibie. Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Namibie, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.
Celní a devizové předpisy:
Bezcelně mohou dovážet zboží pro vlastní potřebu pouze osoby starší 16-ti let. Povoleno je dovézt 400 ks cigaret nebo 50 ks cigár či doutníků nebo 250 g tabáku, 1 litr destilátu, 2 litry vína, 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody a dárky do hodnoty 500 jihoafrických randů.
Povinná směna valut není v Namíbii zavedena.
Historie:
Území dnešní Namibie bylo objeveno v 15. století portugalskými mořeplavci. Poté se ho snažili kolonizovat Britové a Holanďany, nakonec ho však ovládli Němci na konci 19. století. Po skončení 1. světové války byla země jako mandátní území Společnosti národů pod správou dnešní Jihoafrické republiky a nesla název Jihozápadní Afrika. Po mnoha letech občanské války přijala Jihoafrická republika v roce 1990 rozhodnutí OSN a vyhlásila nezávislost. Namibie je však dále na Jihoafrické republice ekonomicky závislá.