Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Peru

Peru se rozkládá na západním pobřeží Jižní Ameriky po obou stranách And při Tichém oceánu a patří k největším „indiánským“ státům na světě. V předkoloniálním období existovalo na území Peru hned několik rozvinutých indiánských kultur. Existence říše Inků, poslední z velkých původních indiánských civilizací, byla vždy opředena řadou tajemství, příkladem mohou být záhadné obrazce v poušti Nazca. Vyspělost incké kultury dokazují zachovalé stavby obdivuhodných kamenných pevností vysoko v nepřístupných horách. Nejpozoruhodnější z nich je Machu Picchu, posvátné místo Inků, sloužící k uctívání boha slunce, a horské město Cuzco. Peru je fantastická země, kde můžete obdivovat indiánskou kulturu společně s horskými masivy a tropickými pralesy Amazonské nížiny.

Nabídka: Peru

Oficiální název:

Peruánská republika – República del Peru

Hlavní město:

Lima

Časové pásmo:

proti ČR - 6 hodin

Jazyky:

španělština, kečuánština a ajmanština

Náboženství:

římští katolíci 93%

Zdraví:

Zdravotnictví je v Peru na úrovni obvyklé pro latinskoamerické země - špičková a velmi drahá zařízení kontrastují se státními klinikami - nutno však říci, že se státní nemocnice v poslední době velmi zlepšují. Obecně platí, že by cestovatel měl mít vždy vyřízeno pojištění pro případ úrazu. Z četných zkušeností zraněných českých občanů ovšem vyplývá, že ačkoliv jednotlivé pojišťovny deklarují, že jejich pojištění se vztahuje i na území Peru, v případě nutnosti ošetření v podstatě v jakémkoliv zdravotnickém zařízení je vyžadována úhrada v hotovosti (ve většině případů dokonce předem). Tady je důležité upozornit na nevyhnutelnost řádného uschování všech dokladů o zaplacení, aby vzniklé náklady mohly být pojištěnci proplaceny dodatečně. Mezinárodní očkovací průkaz je vyžadován při vstupu do oblastí, kde se některé choroby vyskytují v endemické formě: zejména se jedná o žlutou zimnici v oblasti peruánské džungle. Pokud cestovatel nebyl očkován v ČR, je možné očkování za minimální poplatek 2 solů (cca 20 Kč - výše poplatku závisí na tom, zda je vyžadován mezinárodní nebo národní očkovací průkaz - u mezinárodního průkazu poplatek činí 20 USD) absolvovat ve státních zdravotnických zařízeních v Peru.

Důležité kontakty:

rychlá lékař. pomoc: 470-5000
Červený kříž: 265-8783
SOS zelený kříž: 475-5787

Úrazové linky v Limě:
Anglo Americana: 2212240
Dos de Mayo: 3280028, 3280066
Javier Prado: 4402000, 4400991
Ricardo Palma: 224 2224, 224 2226

Policie: 4752995, 2250220, 2250402

Elektřina:

220V, 50 nebo 60Hz, americký typ zásuvky (dva ploché hroty)

Podnebí:

Klima v této oblasti je vlhké a teplé, náhorní plošiny mají podnebí mírné se sezónními srážkami, nejvyšší partie patří do chladného sněžného pásma.

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C 20 21 21 22 22 21 21 21 22 23 20 22
Průměrné měsíční srážky mm 131 62 72 15 2 1 6 3 9 132 131 74

Měna:

nový sol (PEN) = 100 centimů

Cestovní doklady:

Ke vstupu na území Peru je potřebný cestovní pas s platností alespoň 6 měsíců. Mezinárodní očkovací průkaz není vyžadován, až na výjimky - viz níže. V případě odcizení cestovního dokladu vydává náhradní cestovní doklad zastupitelský úřad ČR v Limě

Vízum a vstupní formality:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Držitelé cestovních pasů ČR nepodléhají v případě turistických cest vízové povinnosti. Peruánská republika zrušila vízovou povinnost pro turistické cesty českých občanů s účinností ode dne 9.10.2003. Délka pobytu v Peru nesmí přesáhnout dobu 90 dnů.

Druhy peruánských víz:
a) turistické - není zapotřebí
b) obchodní - až na 90 dní
c) studentské - až na 90 dní
d) pro novináře - až na 90 dní
e) tranzitní - na 2 dny, možné jeho prodloužení až na 15 dní

V případě obchodního víza je požadováno předložení dokumentu vydaného obchodními komorami nebou soukromými podnikatelskými sdruženími země cestujícího, kterýž je dokladována zamýšlená komerční či podnikatelská aktivita cestovatele v rámci jeho pobytu v Peru. Při odjezdu ze země je nutno předložit potvrzení o zaplacení daní z případného zisku nebo učinit písemné místopřísežné prohlášení, že v době působení držitele obchodního víza v Peru nevznikly u tohoto subjektu žádné daňové či jiné závazky vůči peruánskému státu. Pro vydání studentského víza je kromě pasu nutné potvrzení vzdělávacího zařízení v Peru, kde bude dotyčný studovat.

Při vstupu (buď na hraničním přechodu nebo již na palubě letadla) obdrží každý cizinec tzv. "vstupní lístek" (Tarjeta de Embarque/Desembarque), jehož dvě části je nutno vyplnit. Úředník pasové kontroly obě části orazítkuje a druhou část vrátí cestovateli, kterou tento odevzdá při výjezdu ze země. V případě odcizení nebo ztráty se záležitost řeší administrativním poplatkem.

Při cestě motorovým vozidlem je oficiálně vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz od vozidla a pojistka od peruánské pojišťovny nebo od mezinárodní pojišťovny uznávané v Peru, která kryje veškeré škody způsobené při případné dopravní nehodě.

Přihlašovací povinnost do 90 dnů pobytu není zavedena, v případě delšího pobytu je třeba se přihlásit na místně příslušném migračním úřadu a požádat o prodloužení víza.

Při výjezdu z Peru je nutno předložit “výstupní lístek” a při použití letiště je třeba zaplatit letištní poplatek, který v případě mezinárodních letů činí 28 USD a u letů vnitrostátních 5 USD.

Celní a devizové předpisy:

Povinná směna valut či deviz neexistuje stejně tak jako povinnost prokazovat vlastnictví nezbytných finančních prostředků na dobu pobytu. Kromě národní měny (Nuevo Sol - PEN) je v zemi běžným platidlem americký dolar, současný kurz je kolem 1 USD = 3,46 nových solů. Černý kurz prakticky neexistuje. V každém případě je třeba se vyvarovat směny valut u pouličních směnárníků, kde existuje nebezpeční prodeje falešných bankovek.

V Peru platí obvyklá dovozní omezení pro cestovatele s tím, že je zakázáno dovážet potraviny v surovém stavu, více než 200 ks cigaret, 1 litr alkoholických nápojů, pochopitelně drogy. Pro dovoz i vývoz zvířat a rostlin platí mezinárodní předpisy, tzn. že je vždy vyžadován mezinárodní veterinární resp. fytosanitární certifikát a dle druhu zvířete příp. očkovací průkaz. Od 1. ledna 2000 není povoleno vyvážet žádné živočichy odchycené ve volné přítodě. Povolován je pouze vývoz zvířat narozených v zajetí (v chovných stanicích) s příslušnými certifikáty a v případě ohrožených druhů i registračními čipy či jinou dokumentací (u malých druhů certifikovaným cideem či fotografiemi). Samozřejmě je rovněž zakázán vývoz/dovoz narkotik v jakékoliv formě. Obzvláště upozorňujeme na značný důraz a výrazné zvýšení úspěšnosti zásahů proti pašerákům drog. Dále se nesmí vyvážet žádné originální artefakty, ať již v podobě keramiky či tkaniny. K vývozu starožitností je třeba mít certifikát jejich původu a vývozní povolení vystavené státní kulturní institucí tj. Instituto Nacional de Cultura.

Historie:

První zemědělci na území Peru se nacházeli asi 4000 let př. n. l. Peru bylo centrum starověkých indiánských kultur. Od 13. stol. nastal vzestup Inků, kteří v 15. stol. vytvořili rozsáhlou říši s centrem v Peru. V roce 1533 byla říše Inků vyvrácena Španěly. V roce 1544 bylo založeno vicekrálovství Peru. V letech 1780 –1781 proběhlo velké indiánské povstání vedené Tupac Amarúem II. 28. 7. 1821 vyhlášena nezávislost. V letech 1879 – 84 proběhla pacifická válka Peru a Bolívie proti Chile o ložiska ledku. Po porážce bylo Peru nuceno odstoupit několik provincií Chile. Peru je republika v čele s prezidentem. Zákonodárným orgánem je jednokomorový Demokratický ústavní kongres.