Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Portugalsko

Dříve zapomenutá část Iberijského poloostrova, Algarve, nabízí neuvěřitelné spojení překrásných zlatých pláží a dramaticky utvářených skalisek, táhnoucích se téměř podél celého pobřeží. Od nejzápadnějšího cípu Algarve až po španělské hranice najdete 160 kilometrů pláží zalitých sluncem téměř po celý rok. Ne nadarmo se Algarve stalo velice vyhledávaným místem ke strávení dovolené. Vždyť průměrně zde zaznamenávají 3000 hodin slunečního svitu za rok. V nedávné době objevili tento kout světa také čeští turisté a byli doslova uneseni krásou místních pláží. Můžete si vybrat mezi širokými písečnými plážemi nebo téměř opuštěnými romantickými zálivy, bezpečně krytými vysokými, do zlata zbarvenými skalisky. Na Algarve naleznete vždy průzračně modré moře, celoročně prohřívané Golfským proudem. Ti z Vás, kteří rádi tráví dovolenou aktivně, najdou na Algarve bezpočet možností k vyžití (golfová hřiště, windsurfing, vodní lyžování, tenis, squash, vodní skútry, potápění, para-gliding, aqua-parky,...).

Nabídka: Portugalsko

Oficiální název:

Portugalská republika

Hlavní město:

Lisabon (Lisboa)

Časové pásmo:

proti ČR - 1 hodina

Jazyky:

úředním jazykem je portugalština. Domluvíte se též španělsky, anglicky, německy či francouzsky

Náboženství:

římští katolíci 95 %, ostatní křesťané 1,5 %, bez vyznání 3,5 %

Zdraví:

úroveň státních zdravotnických zařízení je nižší než v ČR, úroveň péče v soukromých ordinacích je srovnatelná. Ceny zdravotnických úkonů jsou v Portugalsku, ve srovnání s ČR, podstatně vyšší. Základní sazba za lékařskou konzultaci činí v průměru 50-75 EURO. Doporučuje se, aby všichni občané ČR měli na pobyt v Portugalsku platné pojištění na cesty a pobyt. Je vhodné využít služeb pojišťovny Winterthur, která má pobočky jak v ČR, tak i v Portugalsku (zde pod jménem Europeia Seguros - Winterthur, Av. Fontes Pereira de Melo, 6, 1050 Lisboa, tel 318 35 00) a České pojišťovny, která má v Portugalsku zastoupení u pojišťovny CORIS, Rua Salvador Allende,99, 2780 Paco d´Arcos.

Důležité kontakty:

První pomoc (SOS) - 112
Požárníci - 342 22 22 (Lisabon)
Policie Lisabon 347 47 30, 346 61 41
Pohotovost - zdrav. střediska - 714 06 07, 395 21 14 (Lisabon)
Portugalský automobilový klub - ACP - 24 hod. pomoc cizincům
(Lisabon a jih 9429103, Porto a sever -22 834 00 01)

Elektřina:

220 V

Podnebí:

subtropický klimatický pás

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C 17 17 18 19 21 22 24 25 25 24 18 17
Průměrná teplota vody °C 17 17 17 18 19 20 21 26 25 22 17 16
Průměrné měsíční srážky mm         30 16 11 22 23 22

Měna:

Euro – 100 centů

Cestovní doklady:

v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob), a to na základě č. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že "každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států." Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Jako cestovní doklad je možné používat občanské průkazy typu identifikační karty vydané po roce 1993, tzn. od vzniku České republiky. Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví. V případě cesty motorovým vozidlem je třeba mít i technický a řidičský průkaz.

Vízum a vstupní formality:

v souladu se Schengenskou dohodou o volném pohybu osob v signatářských zemích neexistují hraniční kontroly na silničních či železničních přechodech (jediná pozemní hranice Portugalska je se Španělskem, rovněž "schengenskou zemí"). Pasové kontroly na letišti se uskutečňují pouze u příletů letadel z jiných než schengenských zemí. V Portugalsku existuje přihlašovací povinnost - všechna ubytovací zařízení i soukromé osoby, které ubytovávají cizince, mají povinnost ohlásit jeho pobyt a adresu do tří dnů na předepsaném formuláři. Ukončení pobytu se oznamuje identicky. Pokud se cizinec ubytovává privátně, tak je nutné se dostavit nejpozději do 3 dnů na cizineckou poliicii k nahlášení příjezdu do země. Po dobu dvou let bude Portugalsko aplikovat tzv. přechodné období, které se vztahuje na pracovníky, kteří jsou zaměstnanci. Na osoby samostatně výdělečně činné a ekonomicky neaktivní (penzisté/důchodci/studenti). U zaměstanců a osob závislých bude nadále uplatňován režim vstupu, pobytu, odjezdu a odmítnutí cizinců na portugalské území podle vládního nařízení č. 244/98. Tyto osoby si musí opatřit pracovní vízum nebo povolení k pobytu na portugalském zastupitelském úřadě v zemi původu.

Celní a devizové předpisy:

Do Portugalska je bezcelně povoleno dovážet:

zboží určené k osobní spotřebě:
- 200 cigaret
- 1 litr alkoholu nad 22% (resp. 2 litry do 22%)
- 50 ml. parfému
- osobní léky

předměty k osobní potřebě:
- osobní šperky
- fotografické aparáty
- sportovní potřeby včetně jízdních kol a deltaplánů
- lovecké zbraně s náboji
- hudební nástroje (pouze přenosné)
- audiopřehrávače, televizní a rozhlasové přijímače (pouze přenosné)
- osobní počítače (pouze přenosné)

Celní deklarace tohoto zboží je nutná pouze na výslovnou žádost celních orgánů v závislosti na povaze a množství zboží. Může být zakázán dovoz věcí (knih, tiskovin, fotografií, filmů, obrazů, písemností), které by mohly být označeny jako namířené proti oficiálním institucím. vývoz výrobků neobchodní povahy je povolen do výše 45 Euro u osob starších 15 let, resp. 23 Euro u osob mladších.

Zakázán je m.j. vývoz:
- neautorizovaných vydání knih z fondu národního kulturního bohatství
- esence k výrobě portugalských vín
- léků a potravin zdraví škodlivých

Devizové předpisy

Dovoz platebních prostředků určených k pokrytí cestovních a turistických výdajů cizince není omezen. Vývoz a dovoz kreditních karet a šeků vydaných na jméno nositele není omezen. Zlato a drahé kovy je povoleno vyvážet a dovážet jen v podobě předmětů pro osobní použití. V případě zlatých mincí či jinak zpracovaného zlata je nutné předchozí potvrzení od centrální banky (Banco de Portugal).

Historie:

Ve starověku bylo území osídleno Ibery, od 5. stol. př. n. l. i Kelty, v 2. – 1. stol. př. n. l. bylo podmaněno Římem. V 5. stol. vznikla suebská říše, kterou dobyli Vizigóti a na začátku 8. stol. Arabové. V průběhu reconquisty vzniklo v roce 1095 portugalské hrabství, které se roce 1139 prohlásilo královstvím. Reconquista v Portugalsku skončila již v roce 1250. V 15. stol. se Portugalsko stalo průkopníkem zámořské expanze; podnikalo objevné plavby (kolem Afriky až do Indie) a získalo rozsáhlé koloniální državy. V letech 1580 – 1640 bylo Portugalsko dobyto Španělskem a spojeno personální unií. Poté se orientovalo na Velkou Británii. V roce 1755 byl Lisabon zničen zemětřesením. V letech 1808 – 10 byl s britskou pomocí odražen Napoleonův vpád, když dvůr se uchýlil do Brazílie. 5. 10. 1910 vyhlášena republika. V roce 1932 generál A. de O. Salazar zavedl v zemi zmítané hospodářskou i politickou krizí autoritativní režim. Za 2. světové války bylo Portugalsko neutrální. Salazaruv nástupce M. J. Caetano svržen v roce 1974 za pomoci armády a Portugalsko nastoupilo cestu pluralitní demokracie, když se podařilo zabránit socialistickým experimentům; poskytlo nezávislost zbývajícím koloniím (Angola, Mosambik). Portugalsko je spoluzakládajícím členem NATO, od roku 1955 je členem OSN, od 1986 EU./p>