Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Rakousko

Dvě třetiny území země vyplňují Alpy, na východě je pak nížinná Vídeňská pánev. Na západě do země zasahuje Bodamské jezero, a na východě Neziderské. Nejvyšší místa zemějsou zaledněna. Rostlinný kryv tvoří lesy, ve vyšších nadmořských výškách louky. Jedná se o hospodářsky vyspělý stát s vysokou životní úrovní obyvatel.

Nabídka: Rakousko

Oficiální název:

Rakouská republika

Hlavní město:

Vídeň

Časové pásmo:

stejné jako ČR.

Úřední jazyk:

němčina

Náboženství:

katolíci, protestanti

Zdraví:

Pro případ nutného standardního ošetření občana ČR v době jeho přechodného pobytu v Rakousku je k bezplatnému ošetření nezbytné předložit následující doklady:
- "Evropský průkaz zdravotního pojištění" (tj. v pravém rohu v poli s hvězdičkami s označením CZ),
- případně i "Potvrzení o nároku na věcné dávky během pobytu v členském státě EU" (tj. formulář E 111 CZ - tento doklad byl vystaven v době, kdy ještě nebyly k dispozici Evropské průkazy zdravotního pojištění),
- platný doklad totožnosti.

V místě ošetření musí pacient vyplnit "Prohlášení pacienta pojištěného v členském státu EU, EWR nebo ve Švýcarsku při použití odborných služeb během přechodného pobytu v Rakousku" (tzv. Patientenerklärung). Veškeré podklady o ošetření postupuje rakouské zdravotnické zařízení na zdravotní pojišťovnu ve Vídni tj. " Wiener Gebietskrankenkasse" (WGKK), která následně uplatňuje nároky na finanční vyrovnání u příslušných zdravotních pojišťoven v ČR. Doporučuje se před cestou uzavřít příslušné pojištění pro cesty a pobyt, které by krylo i případnou repatriaci nemocného či zemřelého na území ČR.

Důležitá telefonní čísla:

záchranná služba - 144
policie - 133
požárnící - 122
ÖAMTC (poruchy vozidel) - 120 nebo 123

Elektrické napětí:

230V

Podnebí:

Rakousko má podobné podnebí jako Česká republika, protože leží ve stejné klimatické oblasti. Zimy jsou v Rakousku poměrně chladné, průměrné zimní teploty se pohybují pod bodem mrazu. Obzvláště drsné zimy panují v Alpách.

Měna:

EURO – 100 centů

Vízum a vstupní formality:

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Jako cestovní doklad je možné používat občanské průkazy typu identifikační karty vydané po roce 1993, tzn. od vzniku České republiky.

V souvislosti se vstupem ČR do EU/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU ( tzv. volný pohyb osob ), a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že “každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států”. Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví. Při pobytu delším 3 dnů je nutné se policejně přihlásit (v případě soukromého ubytování). Při ubytování v ubytovacích zařízeních postačuje registrace v knize hostů.

Celní a devizové předpisy:

Pro dovoz a vývoz valut nejsou stanovena žádná omezení. Občanům EU se doporučuje být finančně vybaven v závislosti na délce a charakteru pobytu. Výše finančních prostředků není pevně stanovena.

Historie:

Ve starověku bylo území osídleno keltskými, raetskými a ilyrskými kmeny. Po rozpadu Římské říše zde sídlila řada kmenů (Hunové, Gótové, Avaři); od 6. století se na západě usadili Bavorové, na východě Slované. Od 8. století bylo součástí Franské říše, po jejím rozpadu říše východofranské. V 10. století byly východní oblasti dobyty Maďary, po jejich porážce na Lechu v roce 955 se z bavorské východní marky (Ostarrichi) formovalo jádro rakouského států. V roce 1156 bylo Rakousko povýšeno na vévodství (pozdější Horní a Dolní Rakousy). V letech 1246 – 47 vládl v Rakousku Přemyslovec Vladislav, a v letech 1250 – 76 Přemysl II. V roce 1276 správu nad územím získal Rudolf I. Habsburský. Po nástupu Marie Terezie muselo Rakousko čelit expanzi sousedů (Prusko, Sasko a Bavorsko s podporou Francie) a ztratilo většinu Slezska. Díky obratné politice K. W. N. L. Metternicha přešlo v roce 1813 na stranu protinapoleonské koalice a sehrálo významnou úlohu na vídeňském kongresu 1814 – 15. Po 1. světové válce se monarchie rozpadla a historické Rakousko s alpskými zeměmi vytvořilo jeden z nástupnických států – Rakouskou republiku.  V březnu roku 1938 došlo k anšlusu a Rakousko bylo začleněno do Třetí říše. Po 2. světové válce bylo v hranicích z roku 1937 rozděleno na čtyři okupační zóny a v roce 1955, po podepsání rakouské státní smlouvy a přijetí neutrality, jeho území opustila sovětská okupační armáda. Rakousko se stalo členem OSN. Od 1995 se zapojilo do Evropské unie.