Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty jsou federací sedmi emirátů na jižním pobřeží Perského zálivu, které nabízejí svým návštěvníkům nádherné písčité pláže s moderními hotely. V této zemi najdete jedno z nejmodernějších měst na zemi pulzující nočním životem, ale i tradiční místa klidu spojená s pomalým způsobem života obyvatelů pouští. Během svého pobytu v emirátech si rozhodně nenechte ujít nezapomenutelný výlet do pouště, který ve Vás jistě zanechá hluboký dojem.

Nabídka: Spojené arabské emiráty

Oficiální název:

Spojené Arabské Emiráty

Hlavní město:

Abú Dhábí

Časové pásmo:

proti ČR + 3 hodiny

Jazyky:

arabština, perština, angličtina, hindí, urdu

Náboženství:

převažuje islám

Zdraví:

zdravotnictví je v SAE na dobré úrovni. Převažují soukromé kliniky a specializovaná privátní zdravotnická zařízení. Poplatek za běžné vyšetření v soukromých zdravotnických zařízeních je od 100,- AED a cena lékařského ošetření závisí na provedených úkonech a předepsaných lécích. Žádné dohody o bezplatném poskytování zdravotní péče občanům ČR v SAE neexistují. Turistům doporučujeme aby do SAE necestovali bez mezinárodního zdravotního pojištění na dobu cesty.

Důležité kontakty:

ZÚ: 009712-6782800
fax ZÚ: -6795716
Pohotovost KO ZÚ: 050/6628920
Hasiči: 997
Policie: 999
Ambulance: 998
Záchranná služba: 214666

Podnebí:

letní teploty v SAE se pohybují mezi 38 - 50 ti stupni Celsia. V zimním období bývá oblačno se srážkami a teploty 18 - 25 stupňů. Celoročně je zde vysoká vlhkost vzduchu a vysoká intenzita slunečního záření.

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C 23 25 27 30 33 35 37 38 36 32 31 26
Průměrná teplota vody °C 23 22 23 24 26 27 29 32 28 27 28 26
Průměrné měsíční srážky mm 18 4 0 0 0 0 0 0 0 16 18 6

Měna:

1 dirham (AED) = 100 filů, není problém směnit USD nebo britské libry. Platební karty jsou všeobecně přijímány, ve městech je síť bankomatů.

Cestovní doklady:

pro vstup do SAE je pro občany vyžadován cestovní pas platný minimálně 2 měsíce od data vstupu do země a fotokopie víza vystaveného velvyslanectvím SAE ve Vídni nebo Ministerstvem vnitra SAE (imigrační policií) na žádost místního sponzora. Originály víz jsou deponovány místním sponzorem na hraničním přechodu, který cestující použije ke vstupu do země. Jiné doklady při příletu vyžadovány nejsou. České ani mezinárodní řidičské průkazy nejsou zdejší policií akceptovány. Výjimkou jsou pouze krátkodobé turistické cesty, při kterých si návštěvníci s mezinárodním řidičským průkazem mohou půjčit vozidlo u půjčovny vozidel napojené na jejich cestovní kancelář a řídit je během krátkodobého pobytu.

Vízum a vstupní formality:

ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Za účelem individuální turistiky je třeba zažádat o vystavení víza ke vstupu do země na Velvyslanectví SAE ve Vídni:

A-1190 Vienna, Peter Jordan Str. 66
tel.: 00431-368 14 55 (až 59)
fax: 00431-368 44 85
úřední hodiny: 9:00 - 14:00

Žádost musí obsahovat:
- cestovní pas platný minimálě 2 měsíce od předpokládaného vstupu do země
- 3 fotografie
- vyplněné formuláře žádosti o vízum
- potvrzení zaměstnavatele o zaměstnání a příjmu (ve trojím anglickém vyhotovení)
- telex od sponzora (tj. místní organizace nebo občana, který dává za návštěvníka finanční záruku na dobu pobytu v zemi )

Většině občanů ČR přijíždějící do SAE však zařizuje vystavení víz do země místní sponzor, který poskytuje za osobu finanční záruku na dobu pobytu formou žádosti na imigrační policii SAE. Víza jsou pak připravena na letišti a při příletu vepsána do cestovního dokladu. Zvoucím subjektem může být též osoba, která má v SAE povolen trvalý pobyt (rezidenční povolení) a prokáže měsíční příjem (min. 4.000,- AED ekviv. 1.087,- USD), dále pak místní cestovní kancelář, ubytovací zařízení nebo místní státní či soukromá firma.

V žádosti o vystavení víza na letišti je nutné uvést kromě osobních údajů a čísla pasu i přesné údaje o příletu, zejména o místě vstupu do země (příp. datum, čas, číslo letu) a přiložit čitelnou fotokopii datové stránky pasu žadatele. Originál víza je deponován na letišti a fotokopii víza, kterou je nutno žadateli předem doručit, občan předkládá při příletu na letišti pasové kontrole. V případě příletu na jiný hraniční přechod (jiné letiště), než je uvedeno ve vystaveném vízu, nebude občan do země vpuštěn a vystavuje se značným nepříjemnostem spojeným se zadržením v tranzitním hotelu na letišti, dokud jeho místní sponzor na místo nedoručí originály víz.

Lhůta k vystavení víza je oficiálně stanovena na 2 týdny od data podání žádosti na imigrační policii za běžný poplatek (100,- AED = asi 27 USD). Některé cestovní kanceláře a hotely nabízejí vyřízení víz ve zkrácené lhůtě, dokonce do 24 hodin. Avšak poplatky za takto urgentně vystavená víza jsou potom mnohonásobně vyšší (až 800,- AED = asi 222 USD).

Toto opatření platí i pro ZÚ, který víza pro delegace, kurýry, pracovníky MZV a jiných státních institucí notifikací přes MZV SAE a imigrační policii SAE je schopen vyřídit ve lhůtě stanovené MZV SAE a to jsou rovněž dva týdny.

Tranzitní víza s platností od několika hodin, maximálně 1-2 dny, vyřizuje pro cestující na letišti ta letecká společnost, která cestujícího přepravila do SAE. Podmínkou je, že cestovní doklad cestujícího je deponován na letišti u imigrační policie, která mu vystaví doklad o tranzitu, na který mu bude umožněno na několik hodin opustit letiště. Tento doklad se při návratu odevzdává policejnímu úředníkovi zpět a ten vrací cestujícímu originál cestovního dokladu.

Turistická (visit) víza do SAE jsou platná 30 nebo 60 dnů od data vstupu do země za základní poplatek 100,-AED s možností prodloužení na maximálně 90 dnů za poplatek 200,- a 500,- AED. Po 90 dnech již vízum nemůže být prodlužováno a občan musí zemi opustit. Poplatky, které si za vyřízení víz účtují CK nebo hotely, jsou výrazně vyšší. Podle nejnovějších informací zastupitelského úřadu ČR v Abú Dhabí cestovní kanceláře zvýšily poplatek za obstarání víza z původních cca 40,- až 100,- na 200,-AED. Oficiální zvýšení vízových poplatků však nebylo oznámeno.

Při vstupu do země se vyplňuje bílá tzv. ”vstupní karta”, která se odevzdává pasové kontrole na letišti. Při výstupu ze země se vyplňuje červená tzv. ”výstupní karta”. Další přihlašovací povinnost není zavedena.

Bezvízový styk mají SAE v rámci zemí GCC a dnem 19.3.2001 vstoupilo v platnost rozhodnutí vlády SAE o zrušení vízové povinnosti pro občany USA, Kanady, Austrálie, N. Zélandu, Japonska, všech západoevropských zemí včetně Kypru, Malty, Andory, Monaka, San Marina, Lichtenštejnska a Vatikánu, dále Hongkongu, Malajsie, Singapuru a Sultanátu Brunej.

Dne 7.5.2002 rozhodla vláda SAE o zavedení povinných depozit. Původně ohlášená depozita se vztahovala na všechny druhy víz vč. turistických kromě diplomatických a služebních. V tisku vedená diskuse postupně upřesnila, že se jedná o víza pro příbuzné expatriantů, kteří přijedou na návštěvu. Depozit činí 2.000,- AED na osobu a jsou vratná při/po odjezdu návštěvníka. Depozita se vztahují i na cestovní kanceláře, které budou skládat stálá depozita v poměru k počtu turistů za rok.

UPOZORNĚNÍ: Osobám, které hodlají navštívit Izrael nebo z jejichž cestovního pasu vyplývá jakákoliv souvislost s touto zemí, hrozí, že jim nebude povolen vstup do SAE.

Celní a devizové předpisy:

omezení pro dovoz a vývoz valut, místní měny, příp. některých předmětů:

Osobní věci podléhají na hranicích celní kontrole. Kvantitativní omezení pro osoby nemuslimského vyznání se týkají dovozu alkoholu /2 ltr/, pro všechny další osoby je dovoz alkoholu zakázán. Dovoz a průjezd přes SAE se zbraní, střelivem, drogami a pesticidy je povolen pouze na základě zvláštní licence MV SAE v evidovaném množství. Striktně je zakázán dovoz opia a narkotik, jakýchkoli pornografických a eroticky zaměřených materiálů (videokazet, časopisů), dovoz politicky či nábožensky citlivých materiálů a antiislámské literatury a izraelské měny. Uvedené položky podléhají přísné cenzuře a jsou okamžitě konfiskovány s patřičným postihem podle islámského práva - šaríji pro osoby, u kterých je zboží nalezeno. Pro dovoz zvířat je vyžadováno předložení veterinárního osvědčení, potvrzení o očkování proti vzteklině.

Povinná směna valut ani povinnost prokázat dostatek finančních prostředků pro pobyt v SAE nejsou zavedeny. Tuto funkci plní finanční záruka místního zvoucího subjektu, sponzora.

Historie:

Oblast byla v 7. století islamizována. V 9. – 10. století byla pod nadvládou Karmatu. Od 16. století do Perského zálivu pronikali Portugalci, Holanďané a Britové. V 17. – 18. století byla oblast součástí ománské říše. V roce 1820 byli vládci emirátů pirátského pobřeží donuceni podepsat smlouvu s Brity. V roce 1853 byly zřízeny protektoráty nazývané Smluvní Omán. V roce 1971 sedm emirátů vytvořilo nezávislé Spojené arabské emiráty. Spojené arabské emiráty jsou nezávislý federativní stát; a členské státy jsou absolutními monarchiemi kromě Abú Zabí, kde existuje systém blízký konstituční monarchii.