Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Singapur

Singapur je vyspělá metropole jihovýchodní Asie s 5 miliony obyvatel a jedním z nejmodernějších letišť na světě. S Malajským poloostrovem je propojen mostem. Je strategicky položen necelých 130 km nad rovníkem v příznivém tropickém klimatu na nejjižnějším cípu Malajského poloostrova, kde se stýká Malajský průliv a Jihočínské moře a rozkládá se na ploše 693 m2. Kosmopolitní obyvatelé žijí na hlavním ostrově na ploše 30 x 23 km a dalších 60 okolních malých ostrovů je většinou neobydlených. Singapur je stát, kde vedle sebe žijí v harmonii vyznavači buddhismu, taoismu, islámu, křesťanství, hinduismu, konfuciánství a sikhismu. Městský stát, který má statut republiky má koloniální distrikt, kde se setkáte především s britskou architekturou, naleznete čínskou čtvrť, okrsek zvaný „Malá Indie“, „Arab Street“ a muslimský distrikt s mešitami. Vedle toho moderní mrakodrapy, čisté parky, džungle a „Orchard Road“, jedna z nejznámějších nákupních ulic na světě. V Singapuru je zvykem, že moderní hotely, administrativní budovy a nákupní centra tvoří jednolité, často i podzemní klimatizované komplexy. Ojedinělá je i struktura místního obyvatelstva, žijícího v absolutní harmonii a respektujícího různé jazyky, kultury a zvyklosti. Číňané tvoří 77 % obyvatelstva, Malajci 14 %, Indové 8 % a zbytek obyvatelstva je doslova směsicí z celého světa. Město se skvěle vypořádalo s korupcí, čistotou a drogami. Díky striktním trestům patří mezi nejbezpečnější země na světě. Perfektní infrastruktura, moderní metro, dálnice, úžasně organizovaná doprava a údržba zeleně včetně první klimatizované ulice na světě vytváří z tohoto bezpochyby unikátního místa obrovskou atrakci. Singapur je znám jako místo skvělých nákupů všech renomovaných značek za bezkonkurenční ceny,

Oficiální název:

Singapurská republika

Nabídka: Singapur

Hlavní město:

Singapur

Časové pásmo:

proti ČR + 8 hodin

Jazyky:

angličtina, čínština, malajština a tamilština

Náboženství:

buddhismus, taoismus, islám, křesťanství, hinduismus, konfuciánství, hinduismus a sikhismus

Zdraví:

Zdravotní péče i první pomoc je v Singapuru poskytována vždy za finanční úhradu (vysoké částky). Mezi ČR a Singapurem neexistuje žádná dohoda o bezplatné zdravotní péči. V této souvislosti je doporučováno mezinárodní zdravotní pojištění. V ideálním případě by kromě obvyklé karty pojištěnce měl mít pojištěný při sobě i kopii uzavřené smlouvy (nejlépe v anglickém jazyce), na základě které bude patrno, co všechno v sobě pojistka zahrnuje. Některé nemocnice vyžadují po ošetření zahraničních pacientů následně i písemnou garanci pojišťovny, že tato uhradí vynaložené náklady na léčbu pacienta.

Řadu léků je možno zakoupit i bez lékařského předpisu ve specializovaných lékárnách, některé pak i v supermarketech apod. Informaci o doporučených očkováních před cestou do regionu naleznete na http://www.zelenykriz.com/okcovani/ockovani.htm

Pro aktuální informace doporučujeme také navštívit internetové stránka Ministerstva zdravotnictví Singapuru: http://app.moh.gov.sg/

Důležité kontakty:

První pomoc: 995
Policie: 999
Informace pro turisty: 1800 736 2000 (zdarma, pouze v rámci Singapuru)
Počasí: +65-6542 7788
Informace o telefonních číslech: 100

Elektřina:

220-240 V/ 50Hz. Vzhledem k jinému typu elektrických zásuvek je pro zapojení českých elektrospotřebičů třeba zakoupení levné plastické redukce pro případ používání spotřebiče se zástrčkou typu “dvojkolík”, nebo speciálního adaptéru pro klasickou zástrčku s uzemněním.

Podnebí:

Příjemná plážová destinace s celoročně stabilním tropickým počasím.

Měna:

singapurský dolar (SD) = 100 centů, cizí valuty a cestovní šeky přijímají téměř ve všech bankách a licencovaných směnárnách. Bankomaty jsou běžné a lze použít platební karty typu MasterCard, American Express, Diner Club a Visa.

Cestovní doklady:

Jediným platným cestovním dokladem pro vstup do Singapuru je cestovní (služební, diplomatický) pas s minimální dobou platnosti 6 měsíců. Pro krátkodobé řízení auta na území Singapuru je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, při dlouhodobém pobytu je nutné požádat o vydání místního řidičského průkazu (podmínkou vydání je absolvování zkoušky, resp. testů v angličtině).

Vízum a vstupní formality:

Občané ČR mohou cestovat do Singapuru bez víza a zůstat v zemi po dobu 30 dnů. Povolení pobytu vydané imigračními úřady je v tomto případě označováno jako tzv. “Social Visit Pass”. Toto povolení neopravňuje k získání zaměstnání v Singapuru ani k provádění jiné výdělečné činnosti na území státu.

Při příjezdu je vyžadováno vyplnění imigrační karty (tzv. Disembarkation/Embarkation Card), jejíž polovina je odebrána při vstupu a druhá polovina při odjezdu ze země. Formulář obsahuje kromě běžných údajů o cestujícím také délku a místo pobytu v Singapuru. Jiná přihlašovací povinnost neexistuje.

Další uváděnou podmínkou pro vstup do země je potvrzená zpáteční letenka ze země nebo letenka do dalšího místa pobytu v případě průjezdu zemí, případně platné povolení ke vstupu do země, do které osoba přes Singapur cestuje. Poslední podmínkou pro vstup je zajištění dostatečných finančních prostředků pro pobyt, jejichž výše však není přesně stanovena. Není vyloučena namátková kontrola dostatečného finančního zajištění pobytu v zemi.

O případné prodloužení pobytu v zemi nad 30 dnů je nutno požádat úřad “ Immigration and Checkpoints Authority” (adresa: 10 Kallang Road, Singapore 208718, tel.: +65-63916100, fax: +65-62980837, http://www.ica.gov.sg, e-mail: ICA_FEEDBACK@ica.gov.sg). Podmínkou prodloužení víza je garance singapurského občana nebo firmy se sídlem na území Singapuru, případně osoby s trvalým pobytem na území Singapuru. Obvyklá doba vyřízení takové žádosti je několik dnů.

Ženy v pokročilém stádiu těhotenství (6 měsíců a více), které chtějí navštívit Singapur v rámci uvedeného pobytu do 30 dnů (“Social Visit”), by se měly před cestou do země obrátit se žádostí o povolení ke vstupu do země na nejbližší zastupitelský úřad Singapuru nebo přímo na “ Immigration and Checkpoints Authority ” (viz. výše).

Celní a devizové předpisy:

Cestující do země nejsou limitování při dovozu a vývozu valut.

Celní předpisy nedovolují dovoz drog a dalších omamných látek, žvýkaček, erotického zboží jakékoliv povahy, masných výrobků, zapalovačů napodobujících zbraně, cigaret (vyjma minimálního množství pro vlastní potřebu), žvýkacího tabáku a imitací výrobků tabákového průmyslu, alkoholu (pouze 1 l destilátu), zbraní (včetně např. vystřelovacích nožů), petard, kopií publikací, videokazet, kompaktních disků a dalších výrobků podléhajících zákonům na ochranu duševního vlastnictví. Za převážení drog hrozí trest smrti.

Cestující přivážející do země léky pro svou osobní potřebu, které lze získat v Singapuru pouze na zvláštní předpis (především prášky na spaní, antidepresiva a další stimulanty), by měli mít při sobě potvrzení od svého lékaře, že daný lék je určen výhradně pro jejich osobní potřebu z důvodu jejich zdravotního stavu.

Osoby, které do Singapuru přicestují na dobu delší než 48 hod (ne z Malajsie), mohou do země bezcelně dovézt pro svou osobní potřebu: 1 litr tvrdého alkoholu, 1 litr vína, 1 litr piva. Kompletní seznam zakázaného a kontrolovaného zboží je možno nalézt na http://www.tradenet.gov.sg v kapitole Import/Export v podklapitole “List of Controlled Goods”. Další informace o dovozových restrikcích naleznete na hettp://www.gov.sg/customs/travel1_1.html

Zboží dovážené do země je zdaňováno 4% sazbou GST (Goods and Services Tax). Od 1. ledna 2004 bude sazba GST zvýšena na 5%. Dovoz zboží (suvenýry, dárky apod.) v hodnotě nad 300 SGD (cca 5000,- Kč) podléhá zaplacení uvedené daně. Další informace o dovozu zboží je možno nalézt na stránkách agentury Singaoire Customs spadající pod Ministerstvo financí Singapuru - http://www.customs.gov.sg případně přímo na letišti Changi:
a) terminál 1: The Customs Duty Officer, Duty Office Terminal 1, Singapore Changi Airport, Singapore 819 642, Tel.: +65/6542 7058, Fax: +65/65 42 7059
b) terminál 2: The Customs Duty Officer, Duty Office Terminal 2, Singapore Changi Airport, Singapore 918 143, Tel.: +65/6543 0755, Fax: +65/65 42 3009

Historie:

Singapur byl založen vroce 1160 Malajci ze Sumatry na místě starého obchodního střediska. Po staletí pak sloužil jako úkryt pirátů a rybářská vesnice. V roce 1819 získala část ostrova britská Východoindická společnost. V roce 1824 byl džohorský sultán nucen odstoupit Singapur Velké Británii. 8. – 15. 2. 1942 proběhla bitva o Singapur; japonské jednotky rychlým přesunem překvapily obránce a donutily je kapitulovat. V letech 1942 – 45 probíhala japonská okupace. 3.6.1959 byl Singapur prohlášen samosprávným státem v rámci britského Commonwealthu, a 31. 8. 1963 získal nezávislost. 22. 12. 1965 se prohlásil samostatnou republikou v rámci britského Commonwealthu. Singapur je nezávislá republika, člen Commonwealthu. V čele státu je prezident, volený obyvatelstvem na 5 let.