Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Slovinsko

Turisty ve Slovinsku přitahují stará městská jádra, a vinařské vesnice, četné zámky a kostely. Je to jeden ze základních rysů slovinského kulturního dědictví. Ve Slovinsku se nachází velký počet národních parků a jiných přírodních rezervací. Triglavský národní park je jedním z největších národních parků v Alpách. Centrum správy parku je v městečku Bled. Mezi četnými oblastními parky jsou nejznámnější Trnovski gozd s Čavnou nad Vipavském údolí, Golte nad Mozirjem, Jeruzalemské gorice vedle Ljutomeru, Lahinja vedle Črnomlje, Vremščica nad Škocjanskými propastmi atd. Regionální park Zvláštností Slovinska jsou krasové oblasti, které se vyskytují ve všech uvedených reliefných jednotkách, nejvíce v Alpách a Dinárském pohoří.

Nabídka: Slovinsko

Oficiální název :

Slovinská republika

Hlavní město:

Ljubjana

Časové pásmo:

stejný jako v ČR

Jazyky:

slovinština

Náboženství:

římští katolíci, pravoslavnost

Zdraví:

Zdravotní péče je na dobré úrovni, pomoc je poskytována dle předpisů EU, je třeba předložit Evropský průkaz zdravotního pojištění a cestovní pas či občanský průkaz. V RS není poskytována ze základního pojištění celá zdravotní péče zdarma, platí se spoluúčast. Proto je vhodné pro cestu do RS v ČR uzavřít komerční připojištění. Zdravotním rizikem ve slovinské přírodě jsou klíšťata přenášející virovou encefalitidu.

Důležité kontakty:

Hasiči, záchranná služba 112

Otah aut 041 621 657, 050 621 657

Policie 113

Opravy aut (AMZS – Avto Moto Zveza Slovenije) 1987

Hasiči, záchranná služba 112

Odtah aut 041 621 657, 050 621 657

Policie 113

Opravy aut (AMZS – Avto Moto Zveza Slovenije) 1987

Elektřina:

220 V

Podnebí:

středozemní na pobřeží, alpské v severních pohořích a kontinentální na východě

Měna:

1 slovinský tolar (SIT) = 100 stotin)

Cestovní doklady :

Cestovní pas, platný nejméně na předpokládanou dobu pobytu, nebo platný občanský průkaz. Od 1.1.2006 nabývá účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (č. 559/2004 Sb.), podle které lze k opuštění území ČR k cestě do států EU jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, vydávané od roku 2000, pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu).

Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze. Průkazka povinného zdravotního pojištění (vyplněný a potvrzený formulář E-111).

S vozidlem: OTP, řidičský průkaz (stačí český ŘP), mezinárodní zelená karta povinného ručení - lze zakoupit i na hranici. Zejména u dražších aut namátkou kontrolováno vlastnictví, u zapůjčeného vozidla je třeba mít ověřené potvrzení vlastníka o zapůjčení vozu.

Dovoz či tranzit domácích zvířat je třeba deklarovat na hranici a předložit požadované veterinární doklady (v případě psů potvrzení o očkování proti vzteklině ne starší 1 roku).

Vízun a vstupní formality :

Bezvízový styk. Přihlašovací povinnost do 3 dnů na místní policii, hromadná ubytovací zařízení - hotely, kempy aj. plní tuto povinnost sama.

Občané ČR mohou stejně jako občané dalších členských zemí EU pobývat na území RS do 3 měsíců bez zvláštního povolení.

Celní a devizové předpisy :

Podle předpisů EU.

Historie

Slovinsko Ve starověku bylo osídleno Illyry a do přelomu letopočtu se stalo součástí Římské říše,Od 6. – 7. stol. Bylo osídleno Slovany. Od 13. stol. po pádu Přemysla II. Otakara se území postupně zmocnili Habsburkové. Roku 1918, kdy se stalo součástí Království SHS, od roku 1929 Jugoslávie. Za 2. světové války si území rozdìlily Německo (severní část), Itálie (jižní část) a Maďarsko (jihovýchodní část). Po roce 1945 bylo Slovinsko znovu jako svazová republika součástí Jugoslávie. V roce 1991 vyhlásilo nezávislost a vystoupilo z federace;