Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Srí Lanka

Srí Lanka, dříve známá jako Cejlon, jejíž břehy jsou omývány vodami Indického oceánu, bezesporu patří k těm místům, které nás přitahují svým kouzelně exotickým tajemnem. Je to země plná kontrastů: bílé pláže pozvolně přecházející do tyrkysově průzračných vod, kokosové palmy, malebné vesnice, řeky protékající mezi čajovými plantážemi, vodopády, starobylá městečka. Umění, kultura i životní styl místních obyvatel jsou ovlivněny buddhismem a hinduismem. Téměř na každém kroku potkáte sochy Budhy, mnohdy v nadlidské velikosti, pocházející z doby před mnoha staletími. Toužíte-li po netradičně strávené dovolené, vydejte se na průzkum vnitrozemí. V horách narazíte na romantické potůčky s vodopády, stráně, kde se pěstuje známý cejlonský čaj, a zajímavé osady s domorodým obyvatelstvem. Postupně budete scházet až na pobřeží, které uchvátí i ty nejnáročnější cestovatele. Teplé a provoněné večery lákají k romantickým procházkám či posezení na břehu moře. Sportovní možnosti jsou vynikající, a to jak vodní sporty, tak i plážové.

Nabídka: Sri Lanka

Oficiální název:

Srílanská demokratická socialistická republika

Hlavní město:

Kolombo

Časové pásmo:

proti ČR + 5 hodin

Podnebí:

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C 30 31 31 30 30 29 29 29 29 29 30 30
Průměrná teplota vody °C 27 27 28 28 29 29 28 27 27 28 27 27
Průměrné měsíční srážky (mm) 89 69 147 231 371 224 136 109 160 348 389 147

Jazyky:

úředním jazykem je tamilština a sinhálština, v turistických centrech běžná angličtina, která je současně spojovacím jazykem mezi jazyky úředními

Náboženství:

budhisté 70 %, hinduisté 16%, muslimové 8%

Elektřina:

Elektrické napětí je 230-240 voltů. Vzhledem k naprosto nestandardním zásuvkám je třeba pořídit si adaptér (na Srí Lance běžně k dostání v prodejnách elektra)

Měna:

srílanská rupie, která se dělí na 100 centů. Nejvhodnější je mít sebou USD. Výměnu doporučujeme již na letišti. Kreditní karty jsou bez problémů akceptovány (hlavně MasterCard a Visa), pro drobnější nákupy je lepší použít hotovost.

Cestovní doklady:

cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje alespoň o dva měsíce platnost žádaného srílanského víza. Od cestujících přijíždějících na Srí Lanku z endemických oblastí žluté zimnice (zpravidla z Afriky) se vyžaduje mezinárodní očkovací průkaz s potvrzeným očkováním proti této chorobě.

Vízum a vstupní formality:

ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Turistické vízum se českým občanům uděluje zdarma při příletu na Srí Lanku. Cestující musí prokázat zajištění pobytu (rezervace hotelu a dostatečné množství peněz nebo šeků v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu). Vízum je zpravidla vydáváno k jednomu vstupu na dobu pobytu 30 dní. V případě cesty za jiným než turistickým účelem je nutno žádat o vízum na velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni: Rainergasse 1/2/5, Vienna A-1040, tel: +43-1-5037988, fax: +43-1-5037993. Prodloužení víza provádí po předchozí registraci u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo srílanský imigrační úřad Department of immigration and Emmigration, Galle Buck Road, Colombo, Tel.: 00-941-29851. K prodloužení víza je zpravidla potřeba prokázat účty útraty 30 USD na den.

V současné době je možné přijet na Srí Lanku pouze letecky. Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card.

Do oblastí, jejichž hranice se pohybují spolu s vývojem bojové linie, je turistům zakázán vstup. V souvislosti s uklidněním situace v severní části ostrova došlo k otevření této oblasti, nicméně vstup reguluje policie a armáda.

Při pobytu nad 30 dní je z důvodu žádosti o prodloužení víza požadována registrace u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo.

Celní a devizové předpisy:

Při dovozu či vývozu cizí měny přesahující ekvivalent 5.000 USD je nutné tuto skutečnost nahlásit při celním odbavení ("Exchange Control, Form D"). Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt maximálně 250 srílanských rupií.

Bez cla může každá osoba dovézt na Srí Lanku věci osobní potřeby, včetně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, dále 2 láhve vína, 1,5 litru lihovin, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Povoluje se dovézt dárek či suvenýr v maximální hodnotě 1000 srílanských rupií. Všichni cestující jsou povinni deklarovat při vstupu drahé kovy, zbraně, drogy, narkotika a veškeré zboží obchodní povahy. Cizinec může být požádán o vyplnění zavazadlového prohlášení Baggage Declaration Form. Na Srí Lanku se nesmí dovážet narkotika a drogy, indická a pákistánská měna a pornografická a erotická literatura. Ze Srí Lanky se nesmí vyvážet zlato, platina, stříbro, starožitnosti, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), slonovina, narkotika, zbraně ani munice, zvířata ani rostliny. Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt max. 250 srílanských rupií, 3 kg čaje a zboží zakoupené pro osobní potřebu. Při odletu ze země se platí letištní poplatek ve výši 500 srílanských rupií, pokud není zahrnut již předem v letence.Při dovozu či vývozu cizí měny přesahující ekvivalent 5.000 USD je nutné tuto skutečnost nahlásit při celním odbavení ("Exchange Control, Form D"). Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt maximálně 250 srílanských rupií.

Historie:

nejstarší osídlení v paleolitu vystřídali předchůdci dnešních Veddů a od 6. století př. n. l. předchůdci Sinhalcu. První ostrovní stát založil v 2. pol. 3. století př. n. l. Dévánampija Tissa († 207 př. n. l.), a zasloužil se o šíření buddhismu. V letech 1017 – 77 byla Srí Lanka provincií říše Eólů; a ve 12. století obnovil Parákramabáhu I. Veliký jednotnou říši, která se později rozpadla na královské Kandy ve středu ostrova, Jápané na severu a Kótté na jihozápadě. V 16. století pronikli na ostrov Portugalci, od roku 1658 Holanďané a v 18. století Britové. V roce 1802 se ostrov stal britskou korunní kolonií. V roce 1828 bylo zavedeno pěstování kávy, a v roce 1867 čaje. Srí Lanka se stala 4. 2. 1948 nezávislým dominiem a 22. 5. 1972 republikou. V 80. a 90. letech se vystupňoval vleklý konflikt s tamilskými separatisty, v němž 1987 – 90 intervenovala na žádost srílanské vlády indická vojska a který si vyžádal desetitisíce obětí.  Srí Lanka je nezávislá republika, člen Commonwealthu.