Léto u moře, V zimě k moři, hory, lyžování a exotika 2017

Thajsko

Tato země v jihovýchodní Asii nabízí nejdostupnější skutečně tropické koupání. Najdeme zde prostředí splňující představu tropického ráje, tj. tyrkysová voda a pláže lemované kokosovými palmami. To vše zasazeno do koloritu thajské současnosti, která je nejživější kulturou této oblasti. Lze tu prožít skutečnou tropickou exotiku a současně poznávat kulturní dědictví buddhistického Siamu. Pobyt u moře lze kombinovat s výlety k památkám, na živá tržiště s nepřeberným množstvím rozličného sortimentu i za krásami tropické přírody.

Nabídka: Thajsko

Oficiální název:

Thajské království

Hlavní město:

Bangkok

Časové pásmo:

proti ČR + 6 hodin

Jazyky:

thajština, čínština

Náboženství:

90% budhismus, 5% islám, 2% konfuciáni a taoisté, 1% křesťané

Důležité kontakty:

centrum služby turistům (Tourist Service Centre) 1155 (bezplatně)
Policie 191 (bezplatně)
První pomoc 2551133-6

Elektřina:

tapětí je 220 - 230 V, některé zásuvky a zástrčky však mají lehce odlišné rozměry a je nutno použít redukci. Zástrčky s vidlicí lze obvykle použít bez redukce.

Podnebí:

tropické klima ovlivněné monzuny

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °C 32 33 34 35 34 33 32 32 32 31 32 32
Průměrná teplota vody °) 26 27 27 28 28 28 28 28 28 27 26 27
Průměrné měsíční srážky (mm) 9 30 36 82 165 152 168 183 310 239 9 8

Měna:

1 Bath, přijímány jsou cestovní šeky jsou směnitelné v bankách, hotelích a směnárnách. Všechny hlavní kreditní karty se zde přijímají.

Cestovní doklady:

ke vstupu na území Thajska je vyžadován cestovní pas platný minimálně šest měsíců po vstupu na území Thajska. K povolení vstupu na thajské území se vyžaduje očkovací průkaz pouze od osob přijíždějících z oblastí charakterizovaných výskytem infekčních nemocí, jako např. žlutá zimnice.

Vízum a vstupní formality:

Česká republika má s Thajskem bezvízový styk pouze pro držitele diplomatických a služebních pasů. Občané ČR si mohou podat žádost o thajské vízum na Velvyslanectví Thajska v Praze nebo na kterémkoliv zastupitelském úřadě nebo konzulátě Thajska v cizině. Toto vízum má platnost dva měsíce a lze jej před uplynutím doby jeho platnosti prodloužit nejprve o 30 dnů, pak o 14 dnů a potřetí o 7 dnů na imigračním úřade v Bangkoku (Soi Suan Plu, off Sathorn Rd, Bangkok). Za prodlužení platnosti víza se platí.

Existuje rovněž možnost získání víza po příletu do Thajska, tzv. visa on arrival, platného pouze na dobu dvou týdnů a k žádosti se přikládá platný pas a jedna fotografie.

Toto vízum lze obdržet po příletu na následujících místech:
1. Don Muang International Airport, Bangkok
2. Chiangmai International Airport, Chiangmai
3. Phuket International Aiport, Phuket
4. Hatyai International Airport, Songkla
5. U Tapao Airport, Rayong
6. Mae Sai Immigration Checkpoint, Chiengrai
7. Chieng Saen Immigration Checkpoint, Chiengrai
8. Chieng Khong Immigration Checkpoint, Chiengrai
9. Betong Immigration Checkpoint, Songkla
11. Samui Aiport, Surat Thani
12. Sukhothai International Aiport, Tak Immigration Checkpoint
13. Bankok Harbour Immigration Checkpoint, Bankok
14. Sri Racha Immigration Checkpoint, Chonburi
15. Mabtaput Immigration Checkpoint, Rayong
16. Nong Khai Immigration Checkpoint, Surat Thani
18. Phuket Immigration Checkpoint, Phuket
19. Satun Immigration Checkpoint, Satun
20. Krabi Immigration Checkpoint, Krabi
21. Songkhla Harbour Immigration Checkpoint, Songkhla
22. Chiangrai Airport Immigration Checkpoint, Chiangrai
23. Surat Thani Aiport Immigration Checkpoint, Surat Thani

V případě překročení vízem povolené doby pobytu se platí pokuta ve výši 200,- ThB za každý den nepovoleného pobytu, celková částka však nesmí přesáhnout výše 20.000,- ThB. Za nepovolený vstup na území Thajska (t.j. bez platného víza) může být cizinec odsouzen k pokutě až 20.000,- ThB a k deportaci, v horším případě mu ještě může být rozhodnutím soudu zakázán vstup na území Thajska na rozsudkem stanovenou dobu.

Upozorňujeme, že k opětovnému vstupu na území Thajska je nutno mít buď vícevstupné vízum nebo si na kterémkoliv imigračním úřadě zajistit tzv. re-entry permit.

Ztrátu cestovního dokladu je nutné okamžitě nahlásit na nejbližším policejním oddělení a požádat o sepsání protokolu. Ten se poté předkládá na imigračním úřadě při žádosti o zapsání víza do náhradního cestovního dokladu, který si občan ještě předtím vyřídí na ZÚ ČR.

Platí přihlašovací povinnost, a to do 24 hodin od vstupu na území Thajska. Přihlašuje se na imigračním úřadě podle místa pobytu nebo na místním policejním oddělení. Tuto povinnost však za cizince v naprosté většině případů vyřizují majitelé ubytovacích zařízení.

V Thajsku se na rozdíl od většiny zemí platí před odletem ze země letištní poplatek ve výši 500,- ThB .

Celní a devizové předpisy:

do Thajska lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství. Je zakázán dovoz a vývoz narkotik, obscénních materiálů a publikací; zakázán je rovněž vývoz výbušnin (včetně petard). Mezi druhy zboží, jejichž dovoz a vývoz je omezen (tj. podléhá předchozímu schválení nebo povolení příslušných vládních úřadů) patří při dovozu: střelné zbraně a střelivo (povolení vydává Policie Department), komunikační zařízení a příruční krátkovlnné vysílačky s přijímačem (Post and Telegraph Department), rostliny a jejich části (Agriculture Technical Department), zvířata (Livestock Department), kosmetické výrobky (Public Health Ministry), vodní živočichy, např. piraně (Fishery Department); při vývozu: starožitnosti, napodobeniny Buddhy (s výjimkou menších kusů běžně prodávaných u stánků) a náboženské předměnty (Fine Arts Department, příslušné povolení většinou zajistí již prodejci), divoká a domácí zvířata jako např. ptáci, opice, kočky (Frostry Department nebo Livestock Department), střelné zbraně a střelivo (Police Department).

Cestující, kteří budou přistiženi při pokusu o bezcelní odbavení zboží podléhajícího clu a zboží, jehož dovoz a vývoz je zakázán nebo omezen, zaplatí pokutu ve výši čtyřnásobku ceny tohoto zboží a cla; zboží jim bude následně zabaveno.

Pro dovoz a vývoz cizích měn neexistují žádná omezení. Šeky a směnky však musejí být vyměněny v bance do 15 dnů po příletu do země. Při vývozu thajské měny platí, že maximální částka nesmí přesáhnout 50.000,- ThB a v případě cesty do sousedních států 500.000,- ThB.

Historie :

V sedmém století pronikli na území dnešního Thajska poprvé Thajové z jižní Číny, posléze bylo území okupováno Khméry. V roce 1238 založil Šrí Indráditja ramý thajský stát Sukchótchaj. V roce 1782 ale Ráma I. Založil dodnes panující dynastii Čakrí. Na konci devatenáctého století uznala Británie a Francie Siam jako nezávislý stát. V roce 1939 byl přejmenován na Thajsko.